Deklaracja o rezygnacji z PPK 2023. Pracownikom zostało niewiele czasu na podjęcie ważnej decyzji

Od 2023 roku pracowników czekają duże zmiany dotyczące zapisywania się do programu Państwowych Planów Kapitałowych. Wiele osób zastanawia się jak zrezygnować z PPK. Do kiedy należy złożyć deklarację? Wyjaśniamy, jakich terminów należy przestrzegać i co należy mieć na uwadze, podejmując decyzję w tej kwestii.

Pracownicze Plany Kapitałowe to prywatny i dobrowolny program gromadzenia środków finansowych na dowolny cel. W ramach PPK otrzymujemy od pracodawcy 70 gr na każdą zaoszczędzoną złotówkę. Dodatkowo przysługuje nam dopłata powitalna w wysokości 250 zł oraz dopłaty roczne w wysokości 240 zł przekazywane przez państwo. Do programu zostaje zapisany automatycznie każdy pracownik między 18. a 55. rokiem życia, chyba że w odpowiednim terminie złoży deklarację o rezygnacji.

Zobacz wideo

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

PPK: kiedy rezygnacja? Termin zbliża się wielkimi krokami

Jak dowiadujemy się na oficjalnej stronie programu, autozapis do PPK odbywa się co 4 lata. Najbliższy autozapis odbędzie się w tym roku, już 1 kwietnia. Co ważne, obejmie on wszystkich pracowników spełniających warunki wiekowe przystąpienia do programu. Oznacza to, że złożone wcześniej deklaracje przestają obowiązywać i jeśli nadal nie chcemy przynależeć do PPK, musimy ponownie dopełnić formalności. Deklarację o rezygnacji z PPK należy złożyć do końca lutego 2023.

Moje PPK: logowanie a rezygnacja z PPK. Druk znajdziemy online

Aby złożyć deklarację o rezygnacji z PPK, nie jest konieczne logowanie się na stronie programu. Druk jest dostępny do pobrania online. Wypełnioną deklarację należy złożyć bezpośrednio pracodawcy lub osobie odpowiadającej w firmie za obsługę PPK.

PPK: opinie pracowników są podzielone. Co możemy zyskać, pozostając w programie?

Wielu pracowników wciąż ma wątpliwości dotyczące PPK. Okazuje się, że podobnie wyglądała początkowo sytuacja w Wielkiej Brytanii czy Nowej Zelandii, gdzie podobne programy funkcjonują już od jakiegoś czasu. Eksperci przekonują jednak, że program jest korzystny dla pracowników.

Wykorzystując choćby dostępne w internecie kalkulatory PPK, można wyliczyć, że – odkładając 56 zł miesięcznie – w ciągu roku zgromadzimy 1666 zł. Jednak gdybyśmy chcieli te pieniądze odkładać samodzielnie w innym produkcie, oszczędzilibyśmy raptem ok. 650-680 zł. Udział pracodawcy w naszych oszczędnościach i dopłaty od państwa powodują więc, że zyskujemy dużo więcej

- mówił w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes dyrektor biura PPK w Compensa TU SA Vienna Insurance Group, Joanna Załęska.

Więcej o: