Dla kogo świadczenie pielęgnacyjne 2023? Rekordowe podwyżki od marca i rewolucyjne zmiany w przepisach

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne 2023? Ile wyniesie świadczenie pielęgnacyjne w 2023 roku? Będą rekordowe podwyżki, które mogą podreperować domowy budżet wielu rodzin. Zapowiadane są również zmiany w przepisach. Sprawdzamy najświeższe informacje na temat świadczeń pielęgnacyjnych.

Opieka nad osobą z niepełnosprawnościami łączy się ze sporymi wydatkami, których do tej pory świadczenie pielęgnacyjne nie zawsze było w stanie pokryć. W marcu 2023 kwota świadczenia ma znacznie wzrosnąć. Ile wyniesie świadczenie pielęgnacyjne 2023? Co więcej, może dojść do dużej zmiany w przepisach. Na jakich zasadach będą wypłacane pieniądze? 

Zobacz wideo DeBeściak - ściga się na wózku i pomaga innym

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Świadczenie pielęgnacyjne 2023. Kto może ubiegać się o pieniądze? 

Świadczenie pielęgnacyjne zostało stworzone z myślą o osobach, które opiekują się bliskimi z niepełnosprawnościami. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na oficjalnej stronie rządowej o dodatkowe pieniądze mogą ubiegać się:

  • matka lub ojciec,
  • faktyczny opiekun dziecka, 
  • osoba będąca spokrewnioną rodziną zastępczą, 
  • inna osoba, na której zgodnie z przepisami ciąży obowiązek alimentacyjny.

Warto pamiętać, że świadczenie będzie przyznane jedynie osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, przez co nie są aktywne na rynku pracy i skupiają się jedynie na opiece. 

Ile wyniesie świadczenie pielęgnacyjne 2023? Kwota będzie rekordowo wysoka

Wysokość świadczenia zawsze pozostawiała wiele do życzenia. Dzięki waloryzacji od marca tego roku świadczenie pielęgnacyjne będzie wynosić 2458 złotych miesięcznie. Dla porównania w ubiegłym roku było to zaledwie 2119 złotych, co daje nam aż 339 złotych podwyżki. 

Możliwe zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym 2023. Trwają prace nad nowymi przepisami

Do tej pory warunkiem otrzymania świadczenia było odejście z rynku pracy. W praktyce oznacza to, że opiekun i osoba, nad którą jest sprawowana opieka, muszą utrzymywać się wyłącznie z tego świadczenia. Gdyby kwota 2458 złotych miesięcznie była jedynie dodatkiem do domowego budżetu, mogłaby naprawdę wspomóc tych najbardziej potrzebujących. Czy coś w tej kwestii się zmieni? Pod koniec stycznia minister Marlena Maląg poinformowała, iż trwają rozmowy i prace nad zmianą przepisów i umożliwieniem opiekunom dorabiania do świadczenia. 

Więcej o: