Kiedy jest Środa Popielcowa? To ostatnie chwile na karnawałową zabawę. Czas zaplanować ostatki 2023

Kiedy wypada Środa Popielcowa? Wyjaśniamy, którego dnia odbywa się to ważne w Kościele katolickim święto. Związany z nim jest również okres karnawału. Na zabawę pozostaje coraz mniej czasu. Kiedy są ostatki 2023? Wyjaśniamy, jakie terminy obwiązują nas według tradycji i jakie wiążą się z tym zwyczaje.

Początek roku to czas zabawy karnawałowej. Do kiedy dokładnie potrwa karnawał w tym roku? Kiedy wypada Tłusty Czwartek? Terminy te są bardzo istotne dla wszystkich wielbicieli beztroskiej zabawy i smacznych łakoci

Zobacz wideo Faworki, chrust i róże, czyli karnawałowe słodkości

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy Środa Popielcowa? Termin zmienia się co roku

Środa Popielcowa, zwana też Popielcem, to święto w kalendarzu katolickim, które jest zarazem pierwszym dniem wielkiego postu, czyli okresu obejmującego dni przed Wielkanocą. Środa Popielcowa jest świętem ruchomym, którego data jest inna każdego roku, przy czym przypada ona zawsze między 4 lutego a 10 marca. W dniu tym obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (w przypadku osób od 14 lat) lub post ścisły (w przypadku osób pomiędzy 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków w ciągu dnia do dwóch lekkich i jednego sytego. Podczas mszy świętej w Środę Popielcową kapłan posypuje głowy wiernych popiołem.

Do kiedy karnawał 2023? W tym roku bawimy się wyjątkowo długo

Środa Popielcowa jest także dniem, który kończy karnawał. W 2023 Środa Popielcowa przypada 22 lutego, co oznacza, że karnawał potrwa do 21 lutego. Na uwadze warto mieć zwłaszcza ostatni tydzień karnawału, który zacznie się w czwartek 16 lutego, w tym czasie odbywają się ostatki.

Tłusty Czwartek 2023. Święto wszystkich miłośników słodkości

Terminem związanym z karnawałem i Środą Popielcową są też ostatki. Mianem tym określane są ostatnie dni karnawału, a okres ten rozpoczyna zawsze Tłusty Czwartek. W 2023 Tłusty Czwartek przypada 16 lutego, a zatem to właśnie wtedy rozpoczną się ostatki 2023. Według tradycji czas ten jest ostatnią okazją nie tylko na zabawę, ale też i bogate, tłuste uczty. Ostatki kończy wtorek przed Środą Popielcową nazywany w Polsce także "śledzikiem" lub "podkoziołkiem" (w Wielkopolsce).

Więcej o: