Niecodzienne spotkanie na terenie Nadleśnictwa Olsztyn. "To fajne chłopaki... I dziewczyny też!"

Na profilu Nadleśnictwa Olsztyn, jak i Lasów Państwowych pojawiły się przepiękne zdjęcia pewnego puchatego mieszkańca lasów. Oba posty zyskują bardzo szybko popularność. I nic dziwnego nie codziennie można zobaczyć fotografię tego przepięknego drapieżnika odpoczywającego na śniegu.

Nadleśnictwo Olsztyn w środę 8 lutego opublikowało fotografię przedstawiciela jednego z dwóch gatunków drapieżnych kotów żyjących w Polsce. Tego samego dnia Lasy Państwowe na swoim profilu na Facebooku udostępniły ich post. Na zdjęciu widać pięknego rysia, który odpoczywa na śniegu w lesie. Sesję zdjęciową rysia wykonała Agnieszka Chmielewska. 

Zobacz wideo Beskid Żywiecki. Małe rysie z matką uchwycone na fotopułapce. Naukowcy: To ewenement

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Majestatyczny ryś na fotografii. Ekscytujące spotkanie

Pani Agnieszce Chmielewska udało jej się wykonać sesję tego pięknego osobnika. Jest to spotkanie, o którym marzy wielu entuzjastów przyrody. Udało jej się uchwycić rysia w jego naturalnym środowisku na terenie Nadleśnictwa Olsztyn. Na swoim profilu Nadleśnictwo przypomina: 

Ryś to jeden z największych polskich drapieżników i jeden z dwóch, obok żbika, dzikich gatunków kotów występujących w Polsce. Choć ich krajowa populacja jest stabilna, spotkania z nimi należą do rzadkości, ponieważ ryś jest skrytym i czujnym zwierzęciem.

A jak Lasy Państwowe odnoszą się do tej sytuacji?

Takie spotkania zawsze ogromnie cieszą. Niewielu miało okazję stanąć oko w oko z rysiem... A wszystkie ryśki to fajne chłopaki... I dziewczyny też!

Russia Ukraine War Gigantyczne straty Rosji. 1668 czołgów! 352. dzień wojny w Ukrainie

O czym pamiętać? Rysie w Polsce

Kot, którego widzimy na fotografii mimo tego, że wygląda jak puchaty, uroczy miś, jest drapieżnikiem. Młode osobniki tego gatunku, po usamodzielnieniu odłączają się od matek. Dojrzałe rysie są samotnikami z dużym obszarem łowickim. Są one doskonałymi łowcami, więc przypadkowe spotkanie ich podczas spaceru po lesie jest dość mało prawdopodobne. Te zwierzęta raczej stronią od towarzystwa ludzi. Niestety pomimo ścisłej kontroli tego gatunku kotów w Polsce, zdarza się, że stają się one celem kłusowników. Ryś jest prawnie chroniony i jest własnością Skarbu Państwo. Mimo to w listopadzie zabito samicę imieniem Cleo, a wcześniej jej dzieci. W ciągu kilkudziesięciu lat zaobserwowano wzrost liczby tych zwierząt w Polsce. W 2005 roku liczba rysi wynosiła około 240 osobników, a w 2017 roku obserwuje się blisko 450 sztuk tych ssaków.

Jezioro Hańcza Można w nim zanurzyć Statuę Wolności. Najgłębsze jezioro w Polsce

Więcej o: