Minimalna emerytura 2023. Najniższe świadczenie będzie rekordowo wysokie. To korzyść dla wielu

Minimalna emerytura 2023 będzie wyjątkowo wysoka, co jest bezpośrednim rezultatem inflacji w roku ubiegłym. Kwestia ta jest istotna nie tylko dla osób pobierających najniższą emeryturę, ale też i inne świadczenia. Kto skorzysta na wzroście? Ile wyniesie minimalna emerytura netto? Wyjaśniamy.

Emerytury i renty co roku podlegają waloryzacji, co ma na celu zapewnienie seniorom stabilniejszej sytuacji finansowej, a także zrekompensowanie w pewnym stopniu wysokich wydatków w mijającym roku. Ogromne znaczenie ma tu waloryzacja minimalnej emerytury, choć oczywiście inne świadczenia również ulegają wzrostowi.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Minimalna emerytura 2023. Ile wyniesie po waloryzacji?

O planowanym wzroście najniższej emerytury rząd poinformował w dniu 18 października 2022. Zgodnie z oficjalnym ogłoszeniem minimalna emerytura 2023 będzie wynosić 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto. Nowa kwota zacznie obowiązywać od 1 marca, a więc już za niecały miesiąc.

Najniższa emerytura 2023 a pozostałe świadczenia. Korzyści wzrostu minimalnej emerytury

Minimalna emerytura obowiązująca w danym roku wpływa bezpośrednio na szereg świadczeń, które są wypłacane w jej wysokości. Oznacza to, że dzięki waloryzacji 2023 wraz z najniższą emeryturą wzrosną takie świadczenia jak:

  • renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna oraz renta z tytułu częściowe niezdolności do pracy,
  • dodatki do emerytury, czyli 13. i 14. emerytura,
  • świadczenia i zasiłki przedemerytalne
  • okresowe emerytury kapitałowe,
  • emerytury pomostowe,
  • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.

Minimalna emerytura nie dotyczy wszystkich. Wskaźnik waloryzacji 2023

Według początkowych przewidywań rządu najnowszy wskaźnik waloryzacji miał wynosić 13,8%, co było już uznawane za wartość rekordową. Okazuje się jednak, że wskaźnik ten będzie jeszcze wyższy. Podczas konferencji prasowej na początku tego roku zostało potwierdzone, że wskaźnik waloryzacji rent i emerytur 2023 wyniesie 14,8%. Co ważne, waloryzacja w tym roku będzie miała charakter kwotowo-procentowy, a gwarantowana kwota podwyżki to 250 zł. Waloryzacja procentowa będzie stosowana dla emerytur, dla których takie rozwiązanie będzie korzystniejsze.

Więcej o: