Poetka wyśle wiersz w kosmos. Dzięki misji NASA trafi na jeden z księżyców Jowisza

Ada Limón, amerykańska laureatka Nagrody Poetyckiej przygotowuje nowy wiersz poświęcony misji NASA Europa Clipper. Dzieło trafi na jeden z księżyców Jowisza. Wcześniej pokona wiele milionów kilometrów. Utwór będzie częścią nowego programu prowadzonego przez NASA.

Amerykańska poetka Ada Limón przygotuje wiersz, który zostanie wysłany na księżyc Jowisza w 2024 roku. Utwór zostanie wygrawerowany na burcie promu kosmicznego.

Zobacz wideo Miliardy dolarów, by wrócić na Księżyc. Po co nam Misja Artemis? [Next Station]

Poetka uhonorowana przez NASA. Wiersz Ady Limón w przestrzeni kosmicznej

Statek kosmiczny ma wystartować z Centrum Kosmicznego NASA w październiku 2024 roku i do 2030 roku znajdzie się na orbicie wokół gazowego giganta. Ada Limón jest dwudziestą czwartą laureatką amerykańskiej nagrody poetyckiej przyznawanej przez Bibliotekę Kongresu. W związku z tym zaszczytnym wyróżnieniem otrzymała propozycję napisania wiersza, który następnie zostanie wygrawerowany na burcie promu kosmicznego. Będzie to symbol połączenia dwóch wodnych światów - Ziemi i Europy, księżyca Jowisza uważanego za zawierający rozległy ocean.

Russia Ukraine War Gigantyczne straty Rosji. 1668 czołgów! 352. dzień wojny w Ukrainie

Inspiracją dla kultury. Sonda NASA zabierze wiersz na Europę.

Europa Clipper wystartuje w 2024 roku z Kennedy Space Center na Florydzie. Do 2030 roku okrąży Europę, jeden z 80 księżyców Jowisza. Obecnie wiersz nie został upubliczniony, a sama poetka jest podekscytowana powierzonym jej zadaniem. Napisała na Twitterze, że było to najbardziej onieśmielające i inspirujące zadanie, jakie kiedykolwiek otrzymała:

Europa Clipper. Sonda zbada lodowy księżyc Jowisza

Europa Clipper to nazwa misji bezzałogowej sondy kosmicznej, której celem jest zbadanie księżyca Europa, jednego z księżyców Jowisza. Europa Clipper będzie badać powierzchnię księżyca i jego atmosferę w poszukiwaniu śladów wody i innych związków organicznych, co może wskazywać na warunki sprzyjające życiu. Sonda ta będzie wykorzystywać szereg narzędzi do badania powierzchni, w tym radar do penetracji, spektrometr do analizy składu chemicznego i kamery do fotografowania powierzchni. Podstawowym celem misji NASA jest wykonywanie pomiarów powierzchni naturalnego satelity. Naukowcy zastanawiali się, czy na tym księżycu Jowisza może istnieć życie.

Jezioro Hańcza Można w nim zanurzyć Statuę Wolności. Najgłębsze jezioro w Polsce

Więcej o: