Czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy? To nawet 1300 zł miesięcznie dla każdego bez żadnego wniosku

Wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego dla Polaków jest w planach od kilku lat. Wsparcie finansowe łączy się jednak z dużymi kosztami, na które Polska może nie być gotowa. Czym jest to bezwarunkowy dochód podstawowy i kiedy wejdzie w życie? Wyjaśniamy!

W Polsce jest wiele świadczeń, o które można się ubiegać. 500 plus, dodatek na wyprawkę szkolną czy do emerytury to tylko niektóre z nich. Są jednak osoby, które nie kwalifikują się do żadnego świadczenia. Jednak bezwarunkowy dochód podstawowy mieliby otrzymać wszyscy obywatele. Czym jest to świadczenie i ile będzie wynosić?

Zobacz wideo Zandberg: To, że rząd wie, co jest w finansach państwa, a parlament nie wie, jest bardzo niebezpieczne

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce. Co to jest i komu przysługuje?

Bezwarunkowy dochód podstawowy ma być wsparciem finansowym dla każdego Polaka, dzięki czemu nikt nie będzie pozbawiony podstawowych środków do życia. Aby go otrzymać, nie trzeba składać żadnych wniosków. Portal StrefaBiznesu przygotował siedem cech charakterystycznych tego świadczenia. Wynika z nich, że bezwarunkowy dochód podstawowy jest:

  • świadczeniem bezwarunkowym, czyli powinno przysługiwać bez warunków związanych np. ze składkami, podejmowaną pracą;
  • świadczeniem powszechnym, czyli ma przysługiwać wszystkim obywatelom albo mieszkańcom danego terytorium, a nie wybranej grupie;
  • świadczeniem indywidualnym, skierowanym do pojedynczych osób, a nie do rodzin czy gospodarstw domowych;
  • świadczeniem pieniężnym, a nie przekazywanym w formie dóbr, usług czy ograniczonych bonów do wykorzystania na konkretne usługi i towary;
  • świadczeniem regularnym, gdyż ma być wypłacane co miesiąc;
  • wypłacane przez państwo lub mniejszą jednostkę, lub związek ponadnarodowy;
  • podstawowy, tzn. nie powinien być za niski, a odpowiednio wysoki, aby zapewnić realizację podstawowych potrzeb.

Ile wynosi bezwarunkowy dochód podstawowy? Wysoka suma dla dużych rodzin

Przypuszcza się, że świadczenie przypadające na jedną osobę dorosłą będzie wynosić 1300 zł miesięcznie, a na dziecko 600 zł. Są to wysokie sumy, dlatego ekonomiści mają wątpliwości, czy Polska jest gotowa na taki wydatek i czy nie wiąże się on z podniesieniem innych cen, np. podatków. Przykładowo koszt przeznaczony na pięcioosobową rodzinę, czyli dwójkę dorosłych i trójkę dzieci, będzie wynosić aż 4400 zł miesięcznie. Nie ma jeszcze oficjalnych informacji, kiedy taki projekt zostanie wprowadzony w życie. Na ten moment wiadomo, że w województwie warmińsko-mazurskim ma zostać wprowadzone "testowe" świadczenie.

Więcej o: