Najkorzystniejsze ulgi i zniżki dla seniorów 2023. Nie każdy je zna! Dzięki nim zaoszczędzą najwięcej

Ulgi podatkowe dla emerytów - kogo obowiązują? O ile seniorzy nie uzyskali w 2022 dochodów innych niż emerytura, nie muszą oni składać rocznej deklaracji podatkowej. Jeśli jednak podjęli jakąś pracę, warto sprawdzić, z jakich ulg mogą skorzystać. Wyjaśniamy, które ulgi i zniżki dla emerytów w 2023 są szczególnie warte uwagi.

Osoby, które przez cały rok pobierały emeryturę, otrzymają od ZUS-u PIT-40. Jak dowiadujemy się ze strony rządowej, nie jest konieczne w tym przypadku podjęcie dodatkowych kroków, jeśli nie uzyskaliśmy dodatkowych dochodów. Sytuacja ta zmienia się, jeśli dodatkowy dochód uzyskaliśmy, chcemy skorzystać z przysługujących nam ulg lub z korzystniejszej formy rozliczenia PIT. Wówczas, należy złożyć PIT-37 lub PIT-36.

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ulga rehabilitacyjna. Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami

Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnością lub osoby, które mają osobę z niepełnosprawnością na utrzymaniu, i w związku z tym poniosły wydatki na rehabilitację lub wydatki związane z ułatwieniem wykonywania codziennych czynności. Wydatki te możemy podzielić na limitowane i nielimitowane, a zaliczamy do nich m.in.:

  • adaptację i wyposażenie mieszkań do potrzeb osoby z niepełnosprawnością,
  • zakup, naprawę lub najem wyrobów medycznych, lub rehabilitacyjnych,
  • opiekę pielęgniarską,
  • zakup leków,
  • utrzymanie psa asystującego.

Pełna lista wydatków jest dostępna na stronie podatki.gov.pl. Co ważne, jeśli osoba z niepełnosprawnością jest na naszym utrzymaniu, jej dochód nie może przekroczyć 16061,28 zł w 2022, aby skorzystanie z ulgi było możliwe.

Kadr z filmu 'Dom z drzazg' (House Made of Splinters) Te dzieci przeżywają "dwie wojny". Niezwykły dokument z Donbasu nominowany do Oscara

Ulga na Internet. Korzystna ulga z ograniczeniami

Ulga na Internet to możliwość odliczenia kosztów związanych z używaniem Internetu, przy czym jak podkreślają oficjalne informacje, nie obejmuje to wydatków na zakup sprzętu czy jego instalację. Istotne jest również to, że z ulgi można skorzystać jedynie w dwóch następujących po sobie latach podatkowych. Maksymalne odliczenie za rok podatkowy nie może przekroczyć 760 zł, a limit ten nie przechodzi na rok następny. Jeśli rozliczamy się z małżonkiem, każda osoba ma prawo do maksymalnego limitu, czyli wspólnie odliczymy aż 1520 zł.

Seniorzy Ulgi dla seniorów po 60. roku życia. W tych miejscach zaoszczędzisz

Odliczenie darowizn. Jakie darowizny seniorzy mogą odliczyć w 2023?

Osobom, które w 2022 przekazały darowizny, również przysługuje odpowiednia ulga. Odliczeniu podlega jednak jedynie darowizna w wysokości do 6% naszego przychodu.  Ulga obejmuje m.in. darowizny:

  • na kościół lub związek religijny,
  • na organizację pożytku publicznego,
  • honorowego krwiodawstwa,
  • kształcenia zawodowego.

Więcej szczegółowych informacji na temat odliczenia darowizn można znaleźć online.

Więcej o: