Trawa pampasowa w ogrodzie i w domu. Wszystko, co musisz wiedzieć o zasadach pielęgnacji. Sprawdź!

Trawy ozdobne są ciekawym sposobem na dekorację zarówno ogrodu, jak i domu. Dlatego warto wiedzieć, kiedy siać trawę, aby najlepiej rosła. Zapamiętaj te zasady uprawy i pielęgnacji, aby ozdobić swój ogród. Przyda ci się kilka wskazówek. Sprawdź, co musisz wiedzieć o trawie pampasowej.

Trawa pampasowa to jedna z najpopularniejszych traw zdobnych, więc nic dziwnego, że sięga po nią coraz więcej osób. Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie rośnie na pampach, czyli trawiastych stepach. Istnieje wiele odmian, które różnią się kolorem puszystych kwiatostanów — dostępne są srebrno-białe, kremowe, czerwone i purpurowe. Aby mieć pewność, że roślina będzie rosła zdrowo, należy zapamiętać kilka zasad uprawy, aby nie popełnić błędu. 

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek pokazała swój ogród. "Przepiękne rośliny i aranżacja"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Trawa pampasowa — kiedy sadzić. Termin ma znaczenie

Najpierw warto zacząć od terminów, czyli kiedy najlepiej sadzić trawę pampasową. Odpowiednim momentem na to działanie jest późna wiosna. Ta roślina wymaga ciepła, aby jej wzrost był odpowiedni. Zapewnienie jej odpowiedniej temperatury jest bardzo ważne, ponieważ trawa pampasowa w okresie rozwojowym jest mocno wrażliwa na chłódpamiętaj o tym. Aby mieć pewność, że roślina nie spotka się z przymrozkami, warto odsunąć sadzenie rośliny na maj. 

Jak sadzić trawę pampasową? Ma określone wymagania

W pierwszej kolejności należy wybrać miejsce do sadzenia. Odpowiednim będzie obszar, w którym jest dużo słońca, ale mało wiatru, który mógłby uszkodzić roślinę. Idealnym miejscem byłoby delikatne nachylenie terenu, aby deszcz mógł swobodnie spływać i nie powodować gnicia rośliny, która nie lubi zbyt wilgotnego podłoża. Trawę pampasową należy wsadzić dosyć głęboko do ziemi. Najlepiej w taki sposób, aby szyjka korzeniowa nie była w całości nad ziemią, ale była delikatnie pod nią zagłębiona. 

Trawa pampasowa — uprawa. Czy trawa pampasowa kwitnie w pierwszym roku?

Należy pamiętać o podlewaniu rośliny, aby nie dopuścić do przesuszania rośliny, ale nie można też jej przelewać, ponieważ źle znowu zbyt wilgotne podłoże. Powinno się nawozić ją dwa razy w roku, najlepiej w maju i lipcu. Najlepszy do tego będzie nawóz mineralny, jednak raz na 3-4 lata powinno się nawozić ją obornikiem. Kolejną kwestią jest przycinanie. Odpowiednim momentem będzie późna zima lub wczesna wiosna. 

Rozmnożyć roślinę można przez podział kępy albo wysiewanie nasion. Jeżeli wybierzesz ten drugi sposób, to trawa pampasowa zakwitnie dopiero po mniej więcej 5 latach. 

Więcej o: