Kalendarz ogrodnika 2023. Kiedy wysiewamy pomidory? Trzymaj się tego, a urosną czerwone i dorodne

Wysiew pomidorów z własnych nasion w zaciszu własnego domu, nie należy do trudnych. Wystarczy wiedzieć, kiedy siać pomidory, by urosły mięsiste, jędrne i duże. Nie powinno się przegapić tych dat, ponieważ są one kluczowe. Warto regularnie sprawdzać kalendarz ogrodnika, by nasze plony były obfite.

Domowa uprawa warzyw i owoców zyskuje coraz to większą popularność. W szczególności, na coraz większej ilości parapetów możemy zauważyć pomidory w doniczkach. Ich uprawa jest bardzo prosta, trzeba tylko przestrzegać dat wysiewu i upewnić się, że roślina otrzymuje odpowiednie warunki. Jak tego dokonać?

Zobacz wideo W warzywach z Hiszpanii przemycano marihuanę i haszysz. Zatrzymano trzech Polaków

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy siać pomidory w domu? Sprawdzamy kalendarz

Koniec lutego będzie idealnym czasem na wysiewanie nasion pomidorów. Dzięki temu pierwszymi plonami będziemy się rozkoszować już na przełomie czerwca i lipca. Ważny jest dobór odpowiedniej doniczki, najlepiej sprawdzą się te z otworami na dnie, wypełnione żyzną, przepuszczalną glebą. Glebę należy następnie lekko zwilżyć i ugnieść, po czym umieszczamy w niej nasiona, wciskając je na głębokość około 1 centymetra pod powierzchnie. Kończymy, przysypując je warstwą ziemi i podlewamy za pomocą spryskiwacza. Tak przygotowane doniczki ustawiamy na parapecie z dostępem do słońca, w maksymalnej temperaturze 25 stopni Celsjusza.

Jak siać pomidory w doniczce? Wysiew pomidorów z własnych nasion

Do pozyskania własnych nasion, będzie nam potrzebny dorodnym zdrowy i dojrzały pomidor. Przecinamy go na pół i nad miską pocieramy połówkami o siebie tak by nasiona i miąższ odeszły od siebie. Teraz mamy 2 sposoby. 

  • Usunięcie warstwy utrudniającej kiełkowanie. Nasiona z miąższem wrzucamy do szklanki wypełnionej wodą i pozostawiamy na 3 dni, pamiętając, by raz dziennie zamieszać. Następnie płyn wylewamy, dolewamy świeżej wody i wstrząsamy. Pomoże to oddzielić nasiona od miąższu. Proces powtarzamy, aż woda będzie czysta. Na koniec układamy nasiona na papierowym ręczniku do wyschnięcia.
  • Wycięcie nasion z miąższu. Po tej czynności układamy je na papierze, do wyschnięcia.

Do przechowywania nasion sprawdzi się słoik z zakręcanym wieczkiem. Przechowujemy je w chłodnym zacienionym miejscu.

Jak dbać o pomidory w domu? Kilka porad

Kilka zasad, które należy stosować, aby pomidory były piękne:

  • na zewnątrz możemy je wystawić pod koniec maja, kiedy nie ma już przymrozków,
  • pomidory podlewamy co około 3 dni,
  • umieszczamy je wyłącznie na dobrze osłonecznionym stanowisku.
Więcej o: