Te czworonogi ratują nasze życie podczas lawin i nie tylko. Poznaj najsłynniejszego psa ratowniczego

Pies ratowniczy to specjalnie wyszkolone zwierzę, pomagające w poszukiwaniu zaginionych osób oraz ratowaniu ofiar wypadków, lawin i trzęsień ziemi. Od lat pomagają nam ratować ludzkie życia. Poznaj najpopularniejsze ratownicze rasy oraz historię największego psiego bohatera, bernardyna Barry'ego.

Niektóre psy zostały wyszkolone do wykonywania trudnych i niebezpiecznych zadań, aby móc ratować ludzi. Te wyjątkowe zwierzęta mają niezwykłe zdolności, takie jak wyczuwanie zapachów i dźwięków, co pozwala im na odnajdywanie ofiar wypadków. Jednym z najbardziej znanych psów ratowniczych był bernardyn Barry. Poznaj historię Barry'ego oraz sprawdź, jakie rasy zostają ratownikami.

Zobacz wideo Katarzyna Dowbor zareagowała na źle traktowane przez uczestników programu zwierzę. "Pani była oburzona"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Szwajcarski pies lawinowy. Bernardyn Barry, który uratował życie 40 ludziom

Jedną z najlepszych ras do tropienia ofiar lawin jest szwajcarski pies lawinowy, nazywany bernardynem. To inteligentne, wytrzymałe i cierpliwe psy. Najsłynniejszym przedstawicielem tej rasy był pies Barry, który żył w latach 1800-1814 i służył w schronisku na Przełęczy Świętego Bernarda. Łącznie uratował z lawin aż 40 osób. Według opowieści zginął zabity bagnetem przez 41. osobę, którą odnalazł. Przysypany mężczyzna wystraszył się go, myląc z wilkiem. Pies tak bardzo przysłużył się  społeczności, że jego ciało zostało spreparowane i postawione w gablocie w Muzeum Narodowym w Bernie.

Owczarek niemiecki spieszy z pomocą. Lekki i niesamowicie szybki pies lawinowy

Podczas zasypania lawiną, najważniejszych jest pierwszych 18 minut. Psy o wiele szybciej przeszukają teren niż ludzie, dlatego na ratowników wybiera się najszybsze i najodważniejsze rasy. Jedną z nich jest owczarek niemiecki. Służą w policji, są doskonałymi strażnikami, ale też wiernymi członkami rodziny. Idealnie nadają się do pracy na śniegu, gdyż są lekkie, a ponadto biegają najszybciej ze wszystkich psów ratowniczych.

Golden retriever. Pies poszukujący o wyjątkowo dobrym węchu

Najbardziej uniwersalnym i zdolnym do pracy w każdych warunkach jest golden retriever. To anielsko cierpliwe zwierzęta o wyjątkowo dobrym węchu, dlatego doskonale odnajdują się jako psy tropiące. Wykorzystuje się je do pracy przy lawinach, zaginięciach, ale także jako ratowników wodnych. Goldeny są najlepszymi pływakami wśród psów. Nierzadko wysyłane są na misje na morzu, ponieważ potrafią radzić sobie z dużymi falami oraz dociągnąć dorosłego człowieka na brzeg.

Więcej o: