Zaufany mechanik to skarb. Jakie pułapki czekają nas u mechanika? Uważaj na te sztuczki

Posiadanie samochodu bardzo często znacznie ułatwia nam życie. Do momentu aż coś pójdzie nie tak i będzie się trzeba wybrać do mechanika. Jeśli mamy zaufanego specjalistę, któremu możemy powierzyć nasze auto, to jesteśmy prawdziwymi szczęściarzami. Na co uważać, gdy nie jesteśmy pewni warsztatu.

Niestety przypadki wykorzystanie przez mechaników nieuczciwych sztuczek, by wyciągnąć od klienta jak największą ilość pieniędzy, nie są obecne tylko na filmach. Szybko orientują się oni, że mają do czynienia z samochodowym laikiem i ci nieuczciwi widzą to jako okazję. Przed podjęciem naprawy warto poprosić fachowca o nakreślenie ceny i przedstawienie jej na papierze.

Zobacz wideo Mechanik odholował do warsztatu niewłaściwe auto. Zgłosiła się do niego policja

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Całość na części. Nieuczciwe montowanie zamienników

Zarówno autoryzowane, jak i niezależne warsztaty do części zamiennych dodają w cenie swoją marżę. Zdarza się, że cena jest prawie dwukrotnie wyższa niż oryginalna i nie jest to niezgodne z prawem. Przy zamówieniu określonych zabiegów serwisowych czy naprawy, zgadzamy się na zakup niezbędnych części przez serwis. Zdarza się, że nieuczciwi fachowcy zamiast oryginalnych części zamiennych montują najniższej jakości chińskie zamienniki lub używają elementów z drugiej ręki zamiast nowych.

Fikcja czy prawda? Usterki, których nie ma

Większość kierowców nie spisuje żadnej umowy podczas oddawania auta do mechanika. Nie mamy więc żadnego potwierdzania, które nawet wstępnie określałoby zakres usług — naprawy, ceny poszczególnych czynności, czasu naprawy czy ceny części zamiennych. W profesjonalnych warsztatach ta formalność jest wspierana protokole przejęcia, gdzie wypisane są wady samochody i przebieg. W niezbyt uczciwych firmach mogą pojawić się nieprzewidziane koszty. Standardem wtedy  jest informowanie klienta o wykryciu masy innych "usterek", które muszą być niezwłocznie usunięte.

Bądź bezpieczny! Spisz przebieg

W przypadku wielu napraw obowiązkowa jest jazda próbna. Mimo że dobry zwyczaj stanowi poinformowanie o tym klienta i spisanie przebiegu przed i po wykonanym zabiegu, nie zawsze tak się dzieje. Niestety w niektórych zakładach nasze auto może być wykorzystywane do innych celów, zwłaszcza jak nie spieszy nam się z naprawami. W internecie można znaleźć informacje, o tym, jak nieuczciwi fachowcy wykorzystywali pojazd do celów prywatnych albo wozili nim rzeczy z hurtowni. Najlepszym rozwiązaniem będzie samodzielne spisanie przebiegu przed oddaniem auta do mechanika.

Więcej o: