To najrzadsza grupa krwi. Potwierdzono ją u mniej niż 50 osób. Sprawdź, co wyróżnia "złotą krew"

Kiedy została odkryta ta niezwykła cecha ludzkiej krwi, naukowcy nazwali ją "złotą". Co ciekawe, potwierdzono ją zaledwie u mniej niż 50 osób na całym świecie. Dlaczego jest taka niezwykła i czym różni się od innych, znanych nam grup krwi? Sprawdź, kto ją posiada.

U ludzi występują cztery grupy krwi: A, B, AB oraz 0, a każda z nich posiada ujemny lub dodatni czynnik Rh. Okazuje się, że na świecie istnieje jeszcze jedna grupa krwi. Tak rzadka, że posiada ją mniej niż 50 osób na całej kuli ziemskiej. Czym jest tajemnicza "złota krew" i co ją wyróżnia na tle innych?

Zobacz wideo Test CRP - Czego możemy się z niego dowiedzieć?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie grupy krwi wyróżniamy? Ta jest najrzadsza ze wszystkich

Grupy krwi dzielimy ze względu na występowanie w czerwonych krwinkach białek, określanych antygenami.

Podstawowymi grupami krwi są:

  • Grupa O - nie posiada antygenu na krwinkach.
  • Grupa A - ma na krwinkach antygen A.
  • Grupa B - ma na krwinkach antygen B.
  • Grupa AB - ma na krwinkach zarówno antygen A, jak i B.

Kolejną istotną cechą krwi jest jej układ Rh, w którym określa się obecność antygenu D. Jeśli znajduje się on na powierzchni erytrocytów, taka grupa określana jest jako Rh dodatnia (lub Rh+), jeśli zaś go nie ma, dana osoba ma Rh ujemne (Rh-). Istnieje jeszcze jeden rodzaj krwi, nazywanej "złotą". Jest najrzadsza ze wszystkich, a cechuje ją pewien niezwykły detal.

Potwierdzono ją u mniej niż 50 osób. Czym jest złota krew?

Według szacunków naukowców "złotą krew" ma zaledwie jedna na 6 milionów osób, a więc występuje niezwykle rzadko. Złota jest jednak tylko z nazwy, a o jej wyjątkowości świadczy czynnik Rh. Nie jest on bowiem ani dodatni, ani ujemny, dlatego też został nazwany Rh Zero. Jak donosi geneticliteracyproject.org, po raz pierwszy odkryto ją w 1961 roku u kobiety z Australii. Od tamtego momentu potwierdzono jej występowanie u zaledwie 43 osób na całym świecie. Krew Rh-zero mogą otrzymać osoby z oznaczeniem Rh- oraz Rh+. Niestety posiadacze tej najrzadszej grupy krwi mogą mieć przetoczoną tylko krew innej osoby z oznaczeniem Rh-zero.

Skąd wzięła się "złota krew"? Możesz ją odziedziczyć po przodkach

Naukowcy starają się udowodnić przyczynę występowania "złotej krwi" i najbliżej prawdy zdaje się fakt mutacji w genie RCHE. Zakładając, że pochodzi od obojga rodziców. W związku z tym występowanie Rh Zero jest zjawiskiem dziedzicznym tak jak w przypadku każdej innej grupy krwi.

Więcej o: