Rekordowo duży buk. "Łowcy drzew" odnaleźli najwyższe w Polsce drzewo liściaste

W lesie koło Tarnowa znajduje się wyjątkowo wysokie drzewo. Rekordowy buk jest najwyższym znanym i zmierzonym spośród wszystkich drzew liściastych w całym kraju. Zostało odkryte przez pracownika Instytutu Botaniki imienia W. Szafera PAN oraz jego brata.

Buk pospolity, znajdujący się w pobliżu Dąbrówki Szczepanowskiej w okolicach Tarnowa w Małopolsce, jest aktualnie najwyższym znanym drzewem liściastym w Polsce. Za to odkrycie odpowiedzialni są Łukasz Wilk z Instytutu Botaniki imienia Władysława Szafera Polskiej Akademii Nauk oraz jego brat. Jak informuje Interia, podczas rozmowy z mediami przyznał, że od dzieciństwa fascynuje ich obserwacja drzew. 

Zobacz wideo Drift na parkingu zakończony uderzeniem w drzewo i mandatem w wysokości 5000 zł

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rekordowo duży buk. Drzewo-rekordzista

Rekordowe drzewo rośnie na terenie leśnictwa Pleśna w Nadleśnictwie Czarny Gromnik. Łukasz Wilk twierdzi, że od lat interesowały go te okolice, ponieważ podczas śledzenia w internecie dostępnych map drzewostanów, na leśnym portalu Bank Danych o Lasach oraz na w nowym serwisie, zauważył skupiska drzew w pozostałościach starodrzewów bukowych. Wraz z bratem Przemysławem, który tak jak on pasjonuje się drzewami, wybrali się w tamto miejsce, by zmierzyć wiele okazów wysokich drzew. Jednak buk-rekordzista zwracał uwagę już z oddali. Pierwsze wymiary pokazały wysokości 48 metrów, drugie zaś prowadzone z Piotrem Gachem z Rejestru Polskich Drzew Pomnikowych pokazały, że drzewo mierzy 48,6 metra. Szacowany wiek drzewa to 150-180 lat.

* Ciężarne Rosjanki masowo uciekają do Argentyny. Chcą koniecznie urodzić tam dziecko

Kolejne znalezisko do kolekcji. "Łowcy drzew"

Łukasz Wilk chce kontynuować swoje poszukiwania leśnych gigantów w lasach Pogórzy i Karpat. Wspomina, że największą satysfakcję daje odnalezienie wyjątkowego drzewa poza terenami chronionymi i zabezpieczenie go dla przyszłych pokoleń pasjonatów. Nie jest to pierwsze znalezisko Łukasza WIlka. Jego nazwisko wiele razy powtarza się Rejestrze Polskich Drzew Pomnikowych. Najwyższym odnalezionym i zmierzonym przez braci drzewem jest obecnie daglezja z Odrzykonia w pobliżu Krosna, która mierzy 58,3 metra wysokości. Najnowsze odkrycie, z 31 grudnia 2022 roku zostało już zarejestrowane w polskim rejestrze oraz w światowym Monumental Trees. O wszystkich osiągnięciach Łukasza Wilka można przeczytać na oficjalnej stronie instytutu.

Kobieta Dzień Kobiet 2023. Historia święta na przestrzeni lat

Więcej o: