Asparagus pierzasty gubi liście? Porady ogrodników jak dbać o tę zieloną roślinę

Asparagus jest piękną rośliną, której niektóre odmiany można sadzić w domu, a inne lepiej poczują się w ogrodach. Jako roślina jest często mylony z paprocią, jednak ich pielęgnacja się od siebie różni. Co zrobić, gdy nasz asparagus pierzasty usycha? Trzeba przestrzegać kilku zasad.

Zdarza się, że asparagus jest mylony z paprocią, głównie z powodu podobieństwa jego gałęziaków do liści paproci. Nie ma typowych liści, ale łodygi, które upodobniły się do liści i pełnią ich funkcje. Zdarza się, że wiotkie pędy dorastają no nawet kilku metrów długości i szukają podpór. Na zakończeniu pędów zazwyczaj wyrastają pierzaste gałęziaki.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Uprawa asparagusa w domu. Kluczem jest temperatura

Asparagus pierzasty powinien rosnąć w domu przez cały rok. Lepiej się czuje w chłodnych i wietrzonych pomieszczeniach. Temperatura pomieszczenia, w którym jest hodowany, jest bardzo ważna w jego pielęgnacji. Zimą powinno to być około 8 stopni Celsjusza, ale nie mniej niż 2 stopnie, latem natomiast temperatura powinna wynosić od 12 do 18 stopni Celsjusza, a idealną będzie 15 stopni. Zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu może doprowadzić do żółknięcia i sypania się asparagusa. Do rozwoju tej rośliny najlepiej nada się uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych.

* Potężna siła rażenia ukraińskich dronów. "Okupanci poszli prosto do piekła" [wideo]

Jak pielęgnować asparagusa? Podlewanie, podcinanie, nawożenie

Kluczem odpowiedniej uprawy jest nawadniania. Zalanie, jak i przesuszenie może być przyczyną żółknięcia i oblatywania gałęziaków. Roślinę powinno się podlewać około 2-3 razy w tygodniu, tak by gleba była zawsze delikatnie wilgotna. Tej roślinie sprzyja spora wilgotność powietrza i regularne zraszanie. Można raz w tygodniu wsadzić asparagusa do wanny lub zrobić mu prysznic. Co dwa tygodnie można sadzonkę zasilać przy pomocy rozcieńczonego nawozu do roślin zielonych w czasie wegetacji. Systematyczne podcinanie dolnych pędów jest warte zapamiętania.

Flagi Polski Język polski językiem urzędowym. Żyje tu ponad 1,5 mln Polaków

Asparagus gubi liście, co robić? Kilka porad

Jeśli nasz asparagus zaczął żółknąć i się sypać, może być kilka powodów. Możliwe, że roślina przebywa zbyt daleko od okna i cierpi na niedobór światła. Wystarczy go wówczas przenieść bliżej jego źródła. Być może doniczka jest za ciasna albo podłoże jest zbyt wilgotne. Warto, go wtedy przesadzić do innej doniczki i po dwóch tygodniach zasilić nawozem. Powodem może też być zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, warto wtedy przestawić go w chłodniejsze miejsce.

Więcej o: