Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia uzależnione jest od tablic średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn ogłaszanych przez GUS. Najnowsze dane zostały opublikowane pod koniec marca 2022.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jak informuje ZUS, o ponowne przeliczenie emerytury w 2023 mogą starać się osoby, które:
Ponadto przeliczenie dotyczy świadczeniobiorców, którzy:
Dokładna wysokość zwiększenia zależy od wieku wnioskodawcy, jest to więc kwestia indywidualna.
Najnowsze tablice pozwalają obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat o 3,7 proc. wyższą, a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. wyższą niż według poprzednich tablic
- wyjaśnia w opublikowanym przez ZUS komunikacie prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Może zdarzyć się też, że przeliczona emerytura okaże się niższa niż otrzymywana dotychczas. W takich przypadkach ZUS będzie nadal wypłacał świadczenie w dotychczasowej wysokości, a zatem na przeliczeniu nie można stracić.
Choć przeliczenie emerytury nie może skutkować pomniejszeniem naszego świadczenia, możliwe jest, że nasz wniosek będzie po prostu odrzucony. Od 1 stycznia 2022 przy ponownym przeliczaniu emerytury nie są uwzględniane okresy nieskładkowe. Co więcej, zmienił się limit częstotliwości składania wniosków. Obecnie można to zrobić jedynie raz w roku, a nie raz na kwartał jak poprzednio. Oznacza to, że jeśli złożyliśmy wniosek w pierwszych tygodniach 2023, kolejny złożymy dopiero w 2024 - nawet jeśli w międzyczasie znaleźliśmy dodatkowe dokumenty, które mogłyby wpłynąć na wzrost naszego świadczenia.