Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Zmiany odbiorą tym osobom szansę na zysk

Ponowne przeliczenie emerytury 2023 może zwiększyć wysokość otrzymywanego świadczenia. Kto może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury? Jakie warunki należy spełniać? Wyjaśniamy, kiedy wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia może być odrzucony i ile można stracić w tym roku.

Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia uzależnione jest od tablic średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn ogłaszanych przez GUS. Najnowsze dane zostały opublikowane pod koniec marca 2022.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ponowne przeliczenie emerytury 2023. Kto może złożyć wniosek?

Jak informuje ZUS, o ponowne przeliczenie emerytury w 2023 mogą starać się osoby, które:

  • osiągnęły wiek emerytalny do 31 marca 2022,
  • pracowały po osiągnięciu wieku emerytalnego, więc ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego;
  • urodziły się po 31 grudnia 1948, a zatem ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad.

Ponadto przeliczenie dotyczy świadczeniobiorców, którzy:

  • przy składaniu wniosku nie dysponowali wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia,
  • obecnie mogą udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, lub zarobki, jakie uzyskiwali po przyznaniu świadczenia.

Ponowne przeliczenie emerytury a tablice GUS. Kto i ile zyska na złożeniu wniosku?

Dokładna wysokość zwiększenia zależy od wieku wnioskodawcy, jest to więc kwestia indywidualna.

Najnowsze tablice pozwalają obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat o 3,7 proc. wyższą, a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. wyższą niż według poprzednich tablic

- wyjaśnia w opublikowanym przez ZUS komunikacie prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Może zdarzyć się też, że przeliczona emerytura okaże się niższa niż otrzymywana dotychczas. W takich przypadkach ZUS będzie nadal wypłacał świadczenie w dotychczasowej wysokości, a zatem na przeliczeniu nie można stracić.

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury i zmiana przepisów

Choć przeliczenie emerytury nie może skutkować pomniejszeniem naszego świadczenia, możliwe jest, że nasz wniosek będzie po prostu odrzucony. Od 1 stycznia 2022 przy ponownym przeliczaniu emerytury nie są uwzględniane okresy nieskładkowe. Co więcej, zmienił się limit częstotliwości składania wniosków. Obecnie można to zrobić jedynie raz w roku, a nie raz na kwartał jak poprzednio. Oznacza to, że jeśli złożyliśmy wniosek w pierwszych tygodniach 2023, kolejny złożymy dopiero w 2024 - nawet jeśli w międzyczasie znaleźliśmy dodatkowe dokumenty, które mogłyby wpłynąć na wzrost naszego świadczenia.

Więcej o: