Jak odpowietrzyć grzejnik? Nie musisz dzwonić po fachowca! Wystarczą dwa przedmioty

Co zrobić, jeśli kaloryfer nie grzeje? Nie panikuj! Poradzisz sobie z tym bez wzywania specjalisty. Wystarczy, że zastosujesz się do prostej instrukcji. Wyjaśniamy, jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny prostym domowym sposobem, za sprawą dwóch urządzeń.

Pogoda za oknem nadal nas nie rozpieszcza, a mieszkania wciąż trzeba ogrzewać. Może się jednak zdarzyć, że po odkręceniu kaloryfera nie będzie on grzać. Oznacza to, że najwyższa pora odpowietrzyć grzejnik. Taka konieczność pojawia się, gdy do instalacji dostaje się duża ilość powietrza. Sprawdź, jak odpowietrzyć grzejnik samodzielnie.

Zobacz wideo O ile może wzrosnąć rachunek za gaz, jeśli nie będzie interwencji rządu?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny? To prostsze niż myślisz

Choć odpowietrzanie kaloryfera może wydawać się skomplikowane, w rzeczywistości zrobisz to samodzielnie bez pomocy fachowca. Potrzebujesz tylko płaskiego klucza i miski. Na początku zakręć termostat lub zawór zasilający i podstaw naczynie pod grzejnik, żeby nie zalać mieszkania. Na rurze odprowadzającej ciepłą wodę znajduje się śrubunek, który należy powoli odkręcić za pomocą klucza. Jeśli usłyszysz syk i zauważysz wyciekającą wodę to znaczy, że kaloryfer został odpowietrzony.

* Potężna siła rażenia ukraińskich dronów. "Okupanci poszli prosto do piekła" [wideo]

Odpowietrzanie kaloryfera aluminiowego. Jak to zrobić, jeśli grzejnik ma odpowietrznik?

Jeżeli w domu masz grzejnik aluminiowy bez odpowietrznika, to postępuj tak samo, jak w przypadku żeliwnego. Jeśli jednak odpowietrznik jest zamontowany, to wystarczy ustawić głowicę termostatyczną w pozycji zamkniętej i tak jak wcześniej, podstawić miskę, odkręcić śrubunek i poczekać aż poleci woda.

Kot i kaloryfer Czy wyłączanie ogrzewania na noc jest opłacalne? Ogrzewanie w praktyce

Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy drabinkowy? Postępuj zgodnie z instrukcją

Odpowietrzanie grzejników łazienkowych wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku innych kaloryferów. Problem może się jednak pojawić z miską. Tego typu grzejniki są zwykle zamontowane wysoko i może nie być miejsca na podstawienie naczynia. W takiej sytuacji lepiej przyłożyć do rur grubą szmatkę. Pamiętaj, że kaloryfery łazienkowe mają odpowietrznik na górze.

Więcej o: