Kalendarz ogrodnika luty 2023. Kiedy siać pomidory i paprykę, by cieszyć się obfitymi plonami

Kiedy siać pomidory, a kiedy siać paprykę? Luty to ważny miesiąc dla każdego ogrodnika. Właśnie wtedy należy posadzić część warzyw i owoców, by cieszyć się dorodnymi plonami. Wysiew we własnym domu jest prosty. Trzeba jedynie trzymać się dat, by zbierać owoce swojej pracy. Pomoże nam też kalendarz księżycowy ogrodnika.

Domowa uprawa warzyw czy owoców nie jest nowością, ale jej popularność robi się coraz większa. Na dużej ilości parapetów możemy dostrzec teraz doniczki zawierające nasiona tych pysznych warzyw i owoców. Niewiele trzeba, by móc rozkoszować się samodzielnie wyhodowanymi plonami. Wystarczy pilnować dat wysiewu i zapewnić odpowiednie warunku.

Zobacz wideo "Zaczynamy jeść luksusowo, mimo zwykłości". Dlaczego warzywa tyle kosztują?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy siać paprykę? Im wcześniej, tym lepiej

Najlepszym terminem na wysiew papryki będzie koniec lutego i początek marca. Da to roślinie wystarczająco dużo czasu na wykiełkowanie. Jednak należy pamiętać, że sam wysiew nie wystarczy i trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki. Papryka lubi wyższą temperaturę, około 25 stopni Celsjusza podczas pierwszych tygodni. Podłoże powinno być pulchne i żyzne, a miejsce nasłonecznione

 

Kiedy siać pomidory? Trzymaj się tych terminów

Tak jak w przypadku papryki, pomidory najlepiej sadzić w końcówce lutego i na początku marca. Późniejsze terminy mogą skutkować tym, że roślina nie będzie miała wystarczająco czasu na wyrośnięcie. Nasiona powinny być dość płytko wsadzone (około 1 centymetra) w żyznej ziemi. Temperatura powinna wynosić od 20 do 25 stopni Celsjusza w czasie wznoszenia a później od 15 do 20 stopni. Pamiętajmy o częstym zraszaniu ziemi.

 

Kalendarz księżycowy ogrodnika 2023. Co robimy w lutym? 

Kalendarz biodynamiczny dla ogrodników to zbiór szczegółowo opisanych informacji o najlepszych terminach siewu i sadzenia roślin. Dodatkowo zawiera informacje o pielęgnacji i zbieraniu plonów. Luty jest dobrym miesiącem na przycięcie krzewów i drzew owocowych, by były gotowe na ciepłe dni. Jest to też czas na wysiew nasion i dobry moment na zabezpieczenie pni drzew. Cały kalendarz można znaleźć tutaj.

Więcej o: