Rośliny zaatakowała ćma bukszpanowa? Oprysk z tego kosmetyku sprawi, że larwy pospadają z gałęzi

Ćma bukszpanowa potrafi narobić w ogrodzie wiele szkód. Gąsienice tego owada nadgryzają liście i je dziurawią, przez co nie można ich dalej hodować. Wyjaśniamy, jak pozbyć się ćmy bukszpanowej na tyle skutecznie, by bukszpan mógł dalej bujnie rosnąć.

Choć gąsienice ćmy bukszpanowej żerują tylko na bukszpanie, to szybko rozprzestrzeniają się i niszczą pozostałe krzewy w ogrodzie. Szybko pozbawiają je liści i nadgryzają łodygi, przez co rośliny wyglądają brzydko i nie nadają się do dalszej uprawy. Jak się pozbyć tego szkodnika? Sprawdź domowe sposoby na ćmę bukszpanową.

Zobacz wideo Sposób na uciążliwe muchy? Potrzebne są woda i monety

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej z krzewów? Wypróbuj naturalne metody

Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się gąsienic ćmy bukszpanowej w ogrodzie, należy regularnie sprawdzać swoje krzewy. Samice najczęściej składają jaja w głębi, dlatego, gdy je zauważymy, trzeba dokładnie oberwać liść. Inną metodą jest potrząsanie bukszpanem i strzepywanie gąsienic na ziemie. Możesz też regularnie spryskiwać krzewy silnym strumieniem z węża ogrodowego Większość szkodników nie wróci na krzew lub zostanie w międzyczasie zjedzona przez ptaki. Pamiętaj, aby wszystkie te czynności wykonywać w rękawicach.

Domowy oprysk na ćmę bukszpanową. Pozbądź się uciążliwego problemu

Skutecznym sposobem na pozbycie się szkodników z ogrodu jest stosowanie oprysków na rośliny. Gotowe produkty znajdziesz w sklepie, ale możesz je też przygotować samodzielnie w domu. Są dwa sposoby na wykonanie takiego oprysku. Do pierwszego potrzebujesz niezawodnego octu:

  1. Wymieszaj wodę z octem w proporcji 1:10.
  2. Przelej wszystko do butelki z atomizerem.
  3. Następnie rozpyl mieszankę dokładnie na bukszpan, zarówno od góry, jak i od dołu.

Możesz zrobić inny oprysk, tym razem z użyciem szarego mydła. Zetrzyj 75 g mydła na tarce i rozpuść w 5 litrach ciepłej wody. Przelej część do butelki i tak samo dokładnie rozprowadź na liściach bukszpanu. Ta mieszanka lepiej przylgnie do rośliny i odstraszy gąsienice.

Więcej o: