Wyciśnij i zalej to wodą, a nie pożałujesz! Storczyk błyskawicznie wypuści nowe kwiaty

Jak dbać o storczyka? Kwiat ten cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoje piękne i delikatne kwiaty. Niestety storczyk bywa też rośliną kapryśną. Jeśli chcemy w pełni cieszyć się jej urokami, musimy ściśle przestrzegać zasad pielęgnacji. Podpowiadamy, o czym muszą pamiętać posiadacze storczyków.

Orchidea, znana również jako storczyk, to kwiat, który naturalnie występuje w klimacie tropikalnym. Bez problemu znajdziemy ją również niemal w każdej kwiaciarni czy sklepie ogrodniczym. Dzięki atrakcyjnemu wyglądowi jest chętnie wybierany na prezent.

Zobacz wideo Jak zadbać o rośliny domowe? Sprawdzone triki

Interesuje cię uprawa roślin? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Storczyki: pielęgnacja. Podstawowe zasady, których należy przestrzegać

Storczyki będą doskonale czuć się na parapetach okien wschodnich lub zachodnich, które zapewnią im odpowiednią ilość słońca. Należy przy tym pilnować, aby roślina nie dotykała bezpośrednio nagrzanej szyby. Od czasu do czasu warto również storczyka obrócić, aby jego liście i kwiaty nie uległy przegrzaniu. Optymalna temperatura dla storczyka to około 18 stopni w nocy i 23-27 stopni w dzień, choć upodobania te mogą się nieco różnić między gatunkami. Wszystkie orchidee natomiast uwielbiają wilgotne powietrze.

Storczyk kwiat a podłoże i podlewanie. Jak zapewnić roślinie odpowiednie warunki?

Bardzo istotne w uprawie storczyków jest odpowiednie podłoże. Rośliny te wymagają specjalnej mieszanki, zazwyczaj przygotowanej na bazie kory, mchu i torfu. Jeśli chodzi o podlewanie storczyków, należy robić to poprzez zanurzenie doniczki z rośliną w wodzie na 15 minut. Po tym czasie pozwalamy podłożu odcieknąć, a nadmiar wody zawsze wylewamy z podstawki. Zabieg wykonujemy średnio raz w tygodniu, choć najlepiej jest po prostu obserwować naszego storczyka i podlewać go, gdy podłoże jest lekko przesuszone. Co ważne, orchidee podlewamy wodą o temperaturze pokojowej.

Naturalny nawóz dla storczyków. Dzięki temu roślina będzie odżywiona i pięknie zakwitnie

Polecanym naturalnym nawozem dla storczyków jest czosnek. Do przygotowania odpowiedniej mikstury wystarczy 1 litr wody i 3 ząbki czosnku. Do przegotowanej i ostudzonej wody dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, a następnie roztwór przelewamy do szczelnie zamkniętego naczynia i pozostawiamy na około dobę. Po tym czasie należy wstawić storczyki wraz z doniczką do mikstury i ponownie odczekać, tym razem 30 minut. Na koniec pozwalamy odcieknąć nadmiarowi płynu. Zabieg wykonujemy raz w miesiącu. W rezultacie storczyk będzie zregenerowany i odżywiony, a kwitnięcie powinno być bardziej obfite i utrzymywać się dłużej.

Więcej o: