Kto, kiedy i jak powinien wymienić prawo jazdy? Musisz to wiedzieć, ponieważ kary to minimum 1500 zł

Czy przy wymianie dokumentów kierowcy trzeba znowu zdawać egzamin na prawo jazdy kat b? Kiedy w ogóle należy dokonać zamiany? Prawo jest w tej sprawie jasne. Podpowiemy ci, co będzie ci potrzebne, aby złożyć wniosek i w jakim terminie należy wymienić dokumenty.

Wymiana prawa jazdy to obowiązek wielu kierowców. Jednak nie wszyscy muszą o to dbać. Kto więc musi wymieniać prawo jazdy i kiedy należy to robić? Postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania. Dzięki temu unikniesz mandatu, a kary są niestety dość spore. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co grozi za poruszanie się pojazdem bez wymaganych uprawnień?

Orzeczenie lekarskie: prawo jazdy wymaga tego zaświadczenia. Jak i kiedy je wymienić?

Jeśli jesteś kierowcą, to może zastanawiać cię, kiedy wymienić prawo jazdy i czy w ogóle musisz to zrobić. Spieszymy więc z odpowiedzią. Aktualnie w Polsce można spotkać się z dwiema kategoriami tych dokumentów. To właśnie od tego zależy czy musisz wymienić prawo jazdy.

  • Prawo jazdy terminowe: Trzeba wymieniać je przed upływem daty jego ważności. Informacje o tym znajdziesz w rubryce dwunastej, na odwrocie prawa jazdy.
  • Prawo jazdy bezterminowe: Na ten moment nie ma konieczności wymiany takiego dokumentu. Nadchodzą jednak zmiany i według planów w latach 2028 – 2033, będzie trzeba zainteresować się tym tematem. 

Jednak sama świadomość konieczności wymiany to nie wszystko. Do wniosku na prawo jazdy będziesz potrzebować trzech rzeczy: 

  • Orzeczenie lekarskie: Takie badanie kosztuje zawsze 200 zł i jest niezbędne do złożenia wniosku, 
  • Aktualne zdjęcie: Będziesz potrzebować profesjonalnego zdjęcia, jego koszt wynosi około 30 zł,
  • Potwierdzenie opłaty za prawo jazdy: Należy również uiścić opłatę za dokument i przynieść potwierdzenie tego działania. Cena wynosi zawsze 100,50 zł.

Pamiętaj, że o ile jest to zwykła wymiana dokumentów, to nie ma konieczności ponownego zdawania egzaminu

Status prawa jazdy gov: na tej stronie sprawdzisz aktualny status dokumentu. Warto znać ten adres

Od 5 grudnia 2020 roku nie ma obowiązku jazdy z dokumentem. Ma to związek z pojawieniem się strony internetowej, na której można znaleźć informacje na temat statusu kierowcy. Znajdziesz ją pod tym linkiem. Tutaj sprawdzisz także datę ważności swojego dokumentu. Pamiętaj jednak, że mandat za jazdę na podstawie nieaktualnego prawa jazdy i wynosi co najmniej 1500 zł. Warto więc regularnie sprawdzać swój dokument.

Więcej o: