Nie wyrzucaj tego do śmieci! Zalej wodą i podlej fiołka alpejskiego. Zakwitnie jeszcze piękniejszy

Jak dbać o fiołka alpejskiego? Pielęgnacja tego kwiatu nie jest skomplikowana, ale warto przestrzegać kilku zasad, by bujnie kwitł przez wiele miesięcy. Fiołek afrykański i fiołek trójbarwny również ozdobią twój dom. Wyjaśniamy, jak je uprawiać, aby zdobiły nasze domy nowymi liśćmi.

Fiołek alpejski, znany jako cyklamen perski,  zdobi mieszkania nawet wtedy, gdy inne kwiaty zawodzą. W przeciwieństwie do większości roślina ta kwitnie od jesieni aż do wiosny i cieszy oko w ponure, zimowe dni. Jej płatki są w wielobarwnych kolorach, jednak najczęściej można spotkać odmiany różowe, fioletowe i białe. Inne popularne odmiany tego kwiatu to fiołek afrykański i fiołek trójbarwny, inaczej zwany bratkiem. Sprawdź, w jakich warunkach te rośliny będą czuć się najlepiej.

Zobacz wideo Modne pomysły na prezenty z kwiatów. Nie tylko flower box

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pielęgnować fiołka alpejskiego? Zadbaj o idealne stanowisko

Cyklamen potrzebuje dużo światła, ale nie powinno się go wystawiać bezpośrednio na słońce. Najlepszym miejscem dla niego będzie parapet północny lub stanowisko nieco oddalone od okna. Optymalna temperatura dla tej rośliny to ok. 15 stopni Celsjusza. Jeśli po okresie kwitnienia fiołek marnieje, nie wyrzucaj go! Musi przejść w stan spoczynku, dlatego dobrze będzie czuć się w chłodnym pomieszczeniu. W tych samych warunkach będzie się dobrze czuć również fiołek afrykański. Bratek to natomiast roślina typowo ogrodowa, dlatego słońce mu niestraszne.

Zdjęcie ilustracyjne. Władimir Putin w pociągu Putin jeździ osobistym pociągiem pancernym. "Nie da się go wyśledzić"

Cyklamen perski, fiołek afrykański i fiołek trójbarwny. Jak często trzeba nawadniać rośliny?

Fiołek alpejski, fiołek afrykański i fiołek trójbarwny nie lubią gdy ziemia jest zbyt wilgotna. Najlepiej podlewać je raz w tygodniu niewielką ilością wody. Warto jednak pamiętać, aby nie wlewać jej bezpośrednio do doniczki. Idealnym sposobem nawadniania rośliny jest wlanie wody do podstawki. W ten sposób korzenie pobiorą tyle płynu, ile potrzebują i nie dojdzie do przelania i gnicia rośliny. Woda powinna zniknąć z podstawki w ciągu ok. 30 minut.

Zamiokulkas Zamiokulkas zamiolistny nie rośnie? Zastosuj te triki pielęgnacyjne

Fiołek alpejski — pielęgnacja i nawożenie. Po tej odżywce roślina pięknie zakwitnie

Aby wzmocnić roślinę i sprawić, by za rok zakwitła ponownie, warto co pewien czas nawozić ją i odżywiać. Z gotowych nawozów najlepiej wybrać ten uniwersalny do roślin doniczkowych. Jest jednak sposób, dzięki któremu zaoszczędzisz pieniądze. Nawóz możesz zrobić w domu samodzielnie. Potrzebujesz tylko skórki banana. Pokrój ją na małe kawałki, włóż do słoika i zalej wodą. Odczekaj dobę, a następnie podlej roślinę domową mieszanką. Cyklamen odrodzi się z rok z bujnymi i kolorowymi kwiatami.

Więcej o: