Dodatek do emerytury po 65. roku życia to nawet 1000 zł miesięcznie! Zyskają tylko nieliczni

Dodatek do emerytury dla osób po 65. roku życia może wynieść nawet 1000 zł. Jest kilka opcji, jednak nie wszyscy seniorzy mają prawo ubiegać się o dodatkowe pieniądze. Komu przysługują dodatkowe świadczenia dla seniorów? Wyjaśniamy, jak zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego.

Wysoki wskaźnik waloryzacji spowodował, iż w 2023 minimalna emerytura wzrosła do 1588,44 zł brutto. Nowa kwota będzie obowiązywać od 1 marca tego roku. Niestety dla wielu seniorów wciąż nie jest ona wystarczająca. Dodatki do podstawowego świadczenia mają zapewnić im bezpieczeństwo finansowe. Jakie są możliwości? Jedną z nich jest program Mama 4 plus, dzięki któremu można dostać nawet 1000 złotych więcej. Jakie są warunki?  

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek do emerytury po 65. roku życia. Dla kogo jest program Mama 4 plus?

To świadczenie uzupełniające jest przeznaczone dla osób, które nie mogły podjąć pracy zarobkowej lub porzuciły ją na rzecz wychowywania co najmniej czworga dzieci. Z programu mogą skorzystać: 

  • matki, które ukończyły 60 lat i wychowały przynajmniej 4 dzieci, a ich świadczenie jest niższe niż aktualnie obowiązująca minimalna emerytura,
  • ojcowie, którzy ukończyli 65 lat oraz wychowali co najmniej 4 dzieci, a ich matka zmarła, porzuciła dzieci, lub nie podjęła się ich wychowania, a ich świadczenie jest niższe niż aktualnie obowiązująca minimalna emerytura. 

Ci seniorzy mogą ubiegać się o uzupełnienie emerytury wynoszące równowartość najniższego świadczenia w danym roku. Oznacza to, iż osoba uprawniona do pobierania dodatku uzyska kwotę, która uzupełni jej emeryturę, tak aby pobierała miesięcznie kwotę zgodną z wysokością najniższego świadczenia w danym roku. Odpowiedni wniosek należy złożyć w ZUS

500 złotych dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Jak go dostać? 

Kolejną formą dodatku jest świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. O 500 plus mogą się ubiegać nie tylko seniorzy, lecz każda osoba po 18. roku życia, posiadająca odpowiedni dokument weryfikujący stan ich zdrowia. Taki dodatek wynosi 500 złotych, jest wypłacany dożywotnio i co miesiąc. W tym przypadku wniosek może zostać złożony przez osobę uprawnioną, zarówno w urzędzie, jak i drogą elektroniczną. 

200 złotych do emerytury. Tych pieniędzy nie wypłaci ZUS 

Seniorzy mogą ubiegać się także o dodatkowe 200 zł do emerytury dożywotnio i co miesiąc. Te pieniądze otrzymają osoby, które służyły jako ratownicy górscy i strażacy-ochotnicy. Warunkiem jest czynna służba, w przypadku mężczyzn przez 25 lat, a przypadku kobiet przez 20 lat. Wniosku o wypłacenie dodatku nie należy składać w ZUS, lecz u miejskiego lub powiatowego komendanta straży pożarnej. W tym przypadku za pieniądze odpowiada Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Więcej o: