Dzień Kota 2023 zbliża się wielkimi krokami. Sprawdź, skąd wzięło się to święto i jak je obchodzimy

Kiedy jest Dzień Kota 2023? To święto, na które czekają miłośnicy oraz właściciel tych zwierzaków. Tego dnia wiele kotów obdarowywanych jest przysmakami czy zabawkami, jednak nie jest to główny cel tego święta. Wyjaśniamy, kiedy ustanowiono Dzień Kota oraz jakie były powody powstania tego święta.

Koty to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Dzięki swoim pięknym oczom, futerku oraz uroczym mruczeniu są w stanie podbić serce każdego. Wyjaśniamy, kiedy obchodzimy święto wszystkich mruczków. 

Zobacz wideo Jak sprawić, żeby twój kot był bezpieczny podczas jazdy?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dzień Kota 2023. Od kiedy obchodzimy go w Polsce?

Dzień Kota obchodzimy co roku 17 lutego. Wszystko zaczęło się trzydzieści lat temu we Włoszech. Wówczas Claudia Angeletti, dziennikarka magazynu "Tuttogatto" poprosiła czytelników o wybranie odpowiedniej daty dla tego święta. Zdecydowano się na luty, czyli miesiąc zodiakalnego Wodnika. Zdaniem astrologów osoby urodzone pod tym znakiem kierują się intuicja, cenią wolność oraz są nonkonformistami podobnie jak koty. Święto to zaczęto obchodzić w Polsce nieco później, bo od 2006 roku z inicjatywy Cat Club w Łodzi oraz miesięcznika "Kot". Dzień Kota nie jest obchodzony na całym świecie tego samego dnia. W Japonii to święto wypada kilka dni później 22 lutego, a w Stanach Zjednoczonych 29 października, natomiast w Wielkiej Brytania 8 sierpnia.   

Dzień Kota w przedszkolu. Jak obchodzone jest to święto?  

Choć Dzień Kota to doskonały moment na przeglądanie w internecie śmiesznych, puchatych i uroczych czworonogów, nie jest to jedyny cel powstania tego święta. 17 lutego mamy zwrócić uwagę na sytuację wolno żyjących kotów oraz na to ile zawdzięczamy tym zwierzętom. Często to one towarzyszą samotnym seniorom. Jak zwraca uwagę Wojciech Albert Kurkowski, pomysłodawcą organizacji Dnia Kota w Polsce, te zwierzęta pomagają np. osobom, które mają problemy z poruszaniem rękami, a dzięki głaskaniu kota uruchamiają mięśnie.  

Poza tym mruczenie bardzo uspokaja zmysły każdego, odpręża, relaksuje

- podkreśla Wojciech Albert Kurkowski.

To także doskonały czas, aby w przedszkolach i szkołach prowadzić zajęcia, podczas których dzieci dowiedzą się więcej o tych zwierzętach oraz uwrażliwia się na problemy, z którymi stykają się te czworonogi. 

Więcej o: