Pitaja, czyli smoczy owoc. "Truskawkowa gruszka" jej właściwości, zastosowania i kupno

Pitaja jest znana pod kilkoma nazwami na przykład smoczy owoc czy truskawkowa gruszka. Jest nie tylko pysznym owocem, ale też świetnie działa na nasze zdrowie i urodę. Dlaczego smoczy owoc jest tak cenny? Smoczy owoc gdzie kupić? Odpowiedzi na to i inne pytania znajdzie w tym artykule.

Pitaja to tak naprawdę owoc kaktusa, występujący pod różnymi nazwami. Smoczy owoc pochodzi z Ameryki Środkowej lub Południowej, ale jest też masowo uprawiany w Azji. Ma on całą masę cennych wartości odżywczych. Wszystko, co musisz wiedzieć o właściwościach pitai, jej smaku i zastosowaniach.

Zobacz wideo Jak mrozić owoce? Jak usunąć plamę z truskawek? Jak pozbyć się pestek z czereśni? Rozwiązujemy letnie problemy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Smoczy owoc — jak jeść. Właściwości pitai

Smoczy owoc oprócz dużej zawartości witamin C i A, witaminy z grupy B, wapń, żelazo oraz fosfor. Jest również bogatym źródłem kwasów omega 3 i omega 6. Oprócz tego jest źródłem antyoksydantów, co wspomaga procesy metaboliczne i poprawia humor. Pitaja zawiera duże ilości błonnika, który pomaga z trawieniem i wpływa na układ pokarmowy. A to wszystko z małą zawartością kaloryczną, 53 kilokalorie w 100 gramach.

Smoczy owoc gdzie kupić? Zastosowanie w kuchni i pielęgnacji

Truskawkowa gruszka jest często dostępna w popularnych marketach lub na straganach. Jeśli chcemy mieć jednak stuprocentową pewność, że uda nam się dostać smoczy owoc, warto zamówić go przez internet. Jeśli chodzi o zastosowania w kuchni, najlepiej sięgnąć po niego wiosną i latem. Będzie świetnie pasował do deserów, koktajli i musów. Można też wycisnąć z niego świeży sok. Wartości odżywcze pitai sprawiają, że świetnie służy ona urodzie. Jest bogata w przeciwutleniacze i sprawia, że pielęgnacja skóry z jej udziałem możne nam pomóc zachować dłużej młody wygląd. Warto przygotować z niej na przykład maseczkę.

Smoczy owoc jak smakuje? Niecodzienne walory smakowe

Ciężko jest określić, jak dokładnie smakuje pitaja. Ludzie przeważnie wyczuwają w tym owocu różne kwaskowe i słodkawe nuty. Zazwyczaj jednak mówi się, że smakuje jak połączenie gruszki, truskawki, melona i kiwi. Najprostszym sposobem na poznanie smaku pitai jest jej samodzielne spróbowanie. Można jeść ją na surowo. Wystarczy przekroić na pół i wyjeść miąższ łyżeczką. 

Więcej o: