Światła przeciwmgielne przednie i tylne, kiedy powinno się włączać? Błąd może grozić mandatem

Światła przeciwmgielne tylne - jedno czy dwa? Wiele osób wciąż ma problem, jak i kiedy powinno się włączać te specyficzne światła. Nie każdy wie, czy te światła są obowiązkowe i jakie dokładnie kary można dostać za nieprzepisowe korzystanie. Niewielkie różnice mają wpływ na to, czy kierowca dostanie mandat.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym nie jest zbyt klarowna w swojej definicji o obowiązkach kierowcy podczas jazdy we mgle. Wspomina, że kierowca musi zachować ostrożność w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza. Jest to jedna z głównych zasad podczas poruszania się po drogach. Podczas jazdy w cięższych warunkach trzeba zachować szczególną ostrożność i zwolnić. 

Zobacz wideo Kierowca wyprzedzał we mgle w niedozwolonym miejscu. Policjanci zjechali mu z drogi w ostatniej chwili

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy światła przeciwmgielne przednie? Przepisy, a światła

Kwestię używania przednich świateł przeciwmgielnych porusza artykuł 30, ustęp 1, punkt 1, ustawy Prawo o ruchu drogowym. Mówi ona, że przednie światła przeciwmgielne można włączyć razem ze światłami mijania, kiedy pojazd porusza się w zmniejszonej przejrzystości powietrza. Inna możliwość jest zapisana w ustępie 5 tej samej ustawy. Wspomina o tym, że kierujący może korzystać z tych świateł od zmierzchu do świtu, w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, podczas jazdy na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi.

Zdjęcie ilustracyjne. Władimir Putin w pociągu Putin jeździ osobistym pociągiem pancernym. "Nie da się go wyśledzić"

Światła przeciwmgielne tylne — kiedy używać?

Jeśli chodzi o użycie tylnego światła czy tylnych świateł przeciwmgłowych zasada jest jeszcze prostsza. Tak jak zasady użycia przednich świateł jest zawarta w ustawie Prawo o ruchu drogowym tym razem artykuł 30, ustęp 3. Możemy tam przeczytać, że istnieje wyłącznie jeden przypadek, kiedy użycie tej lampy jest zgodne z przepisami. Są nim warunki zmniejszonej przejrzystości, kiedy widoczność spada na odległość mniejszą niż 50 metrów.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Wlej to do wody, a potem do nory. Ten sposób na kreta jest niezawodny

Jak włączyć światła przeciwmgielne? Instrukcja i mandaty

W różnych modelach samochodów obsługa świateł przeciwmgłowych może się od siebie różnić. Czasem znajdują się one na pokrętle manetki kierunkowskazu, a czasem na panelu kontroli świateł. Za co można otrzymać karę?

  • Naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych, mandat 100 złotych i 2 punkty karne.
  • Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza, mandat 100 złotych i 2 punkty karne.
  • Nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności, mandat od 150 do 300 złotych i 3 punkty karne.
Więcej o: