Ustawa Prawo o ruchu drogowym nie jest zbyt klarowna w swojej definicji o obowiązkach kierowcy podczas jazdy we mgle. Wspomina, że kierowca musi zachować ostrożność w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza. Jest to jedna z głównych zasad podczas poruszania się po drogach. Podczas jazdy w cięższych warunkach trzeba zachować szczególną ostrożność i zwolnić.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Kwestię używania przednich świateł przeciwmgielnych porusza artykuł 30, ustęp 1, punkt 1, ustawy Prawo o ruchu drogowym. Mówi ona, że przednie światła przeciwmgielne można włączyć razem ze światłami mijania, kiedy pojazd porusza się w zmniejszonej przejrzystości powietrza. Inna możliwość jest zapisana w ustępie 5 tej samej ustawy. Wspomina o tym, że kierujący może korzystać z tych świateł od zmierzchu do świtu, w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, podczas jazdy na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi.
Jeśli chodzi o użycie tylnego światła czy tylnych świateł przeciwmgłowych zasada jest jeszcze prostsza. Tak jak zasady użycia przednich świateł jest zawarta w ustawie Prawo o ruchu drogowym tym razem artykuł 30, ustęp 3. Możemy tam przeczytać, że istnieje wyłącznie jeden przypadek, kiedy użycie tej lampy jest zgodne z przepisami. Są nim warunki zmniejszonej przejrzystości, kiedy widoczność spada na odległość mniejszą niż 50 metrów.
W różnych modelach samochodów obsługa świateł przeciwmgłowych może się od siebie różnić. Czasem znajdują się one na pokrętle manetki kierunkowskazu, a czasem na panelu kontroli świateł. Za co można otrzymać karę?