Genialny sposób na nornice! Ten produkt skutecznie odstraszy gryzonie i wzmocni twoje uprawy

Jak pozbyć się nornic z ogrodu? Nornice to niewielkie gryzonie o całkiem sympatycznym wyglądzie. Są one jednak postrzegane przez ogrodników jako szkodniki, które mogą spowodować całkiem spore straty. Podpowiadamy, jak rozpoznać obecność nornic i jak pozbyć się ich w humanitarny sposób.

Nornice to grupa drobnych gryzoni. Należy do niej kilka gatunków, jednak jedynym gatunkiem występującym w Polsce jest nornica ruda. Jest ona zarazem jednym z najmniejszych ssaków z rodziny chomikowatych. Nornice żerują zazwyczaj w lasach i na łąkach, ale czasami poszukiwania pożywienia zaprowadzają je do naszych ogrodów i na działki.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Interesuje cię uprawa roślin? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Sposób na nornice w ogrodzie. Jak rozpoznać obecność szkodnika?

Znakiem rozpoznawczym nornic są korytarze budowane tuż pod powierzchnią ziemi. W tym przypadku jednak nie zaobserwujemy charakterystycznych dla kreta kopców. Nornice tworzą dziury, często po kilka obok siebie. Ponadto na obecność szkodnika wskazują nadgryzione części roślin (kłącza, liście, pąki, owoce), wysychające rośliny (zwłaszcza kwiaty cebulowe) czy też obgryziona kora drzew.

Jak pobyć się nornic z ogrodu? Skuteczne domowe sposoby na odstraszenie gryzoni

Nornice mają bardzo wrażliwy węch, co można wykorzystać przeciwko nim. Sprawdzi się tu np. cynamon. Do znalezionej nory wystarczy wsypać odrobinę przyprawy lub włożyć laskę cynamonu. Dodatkowo warto cynamon rozsypać w pobliżu roślin, na których zauważyliśmy oznaki obecności gryzoni. Podobne działanie będzie miał czosnek. Jeśli chcesz uniknąć wizyt nornic w przyszłości, warto również posadzić rośliny o intensywnym aromacie, takie jak mięta, wilczomlecz, nostrzyk czy korona cesarska.

Jak zwalczać nornice w ogrodzie? Wypróbuj ten oprysk na rośliny

Bardzo pomocne w walce z nornicami są opryski z kawy. Do ich przygotowania wystarczy letni napar kawowy i woda. Płyny te mieszamy ze sobą w proporcji 1:4, a następnie przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i spryskujemy liście roślin, które mogą być narażone na działania gryzoni. Kawowy oprysk powinien odstraszyć nie tylko nornice, ale i ślimaki. Co więcej, metoda ta wzmocni i odżywi same rośliny. Drzewa natomiast możemy zabezpieczyć, wykorzystując specjalne osłonki na pień.

Więcej o: