Śmieci na klatce schodowej. Zrób to, a sąsiedzi przestaną wystawiać worki przed drzwi

Jeśli mieszkasz w bloku, to możesz czasami doświadczyć różnych zachowań sąsiadów. Niektóre są bardziej lub mniej irytujące. Jednak wielu ludzi denerwują śmieci, które sąsiedzi czasem wystawiają przed drzwi swojego mieszkania. Jeśli ciebie również dotyczy ten problem, spieszymy z pomocą.

Zachowania sąsiadów często bywają dla niektórych nieprzyjemne. Tym bardziej, jeśli problem dotyczy śmieci wystawianych przed drzwi mieszkania. Nie zawsze udaje się niestety dogadać z sąsiadem. Mamy jednak sposób, który sprawi, że nie będzie mieć już ochoty śmiecić na waszej klatce schodowej. Koniecznie musisz go poznać. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Lubuska policja rozbiła mafię śmieciową

Czy można wystawiać śmieci przed drzwi mieszkania? Odpowiedź jest jednoznaczna

Dla wielu osób zostawianie śmieci przed drzwiami mieszkania jest niestety dość nieprzyjemne. Często przez takie zachowanie na klatce schodowej śmierdzi. W dodatku taki worek potrafi się przewrócić, a w rezultacie śmieci rozsypują się po ziemi. Czy więc jest to w ogóle legalne? Prawo nie jest w tej kwestii jasne. Dopóki śmieci nie stwarzają realnego zagrożenia, to znaczy nie są łatwopalne, trujące, czy nie blokują drogi ewakuacyjnej, to można legalnie wystawiać worek na korytarz. Jednak wspólnota mieszkaniowa ma prawo zakazać tego typu zachowań i egzekwować taki zapis w regulaminie. 

Sąsiad regularnie wystawia śmieci przed drzwi. Co zrobić w takiej sytuacji?

Prawo nie jest do końca jasne w tej kwestii, przez co w rezultacie słabo chroni innych mieszkańców. Istnieją jednak trzy wyjścia z tej sytuacji. Musisz jednak pamiętać, że ostatecznie może nie udać się tego zmienić. Możesz wypróbować te trzy rozwiązania: 

  • Rozmowa: Rozmowa nie zawsze spełnia swoją funkcję, jednak warto od niej zacząć. Pamiętaj, aby w spokojny i asertywny sposób, podjąć próbę przekazania sąsiadowi, o co chodzi. Nerwy i kłótnie w niczym nie pomogą. Poinformuj go, dlaczego przeszkadzają ci śmieci na klatce oraz co zrobisz, jeśli nie zaprzestanie ich wystawiać
  • Wywieś kartkę: Jeśli nie masz odwagi lub po prostu nie chcesz rozmawiać bezpośrednio  z sąsiadem, wywieś kartkę, w której poinformujesz go o wszystkim, co masz do przekazania, 
  • Sięgnij po pomoc administracji: To ostateczny sposób, jednak również może być najbardziej skuteczny. Jeśli rozmowa nie odnosi skutków, wyślij list lub idź do administracji i zgłoś skargę.
Więcej o: