Dlaczego monstera żółknie? Wlej do doniczki tę domową mieszankę, a błyskawicznie odżyje

Monstera dziurawa jest popularną ozdobą naszych mieszkań. Jej charakterystyczne dziurawe liście nadają wnętrzu egzotycznego wyglądu. Choć uprawa tej rośliny nie jest skomplikowana, warto pamiętać o kilku zasadach, aby liście monstery nie zaczęły żółknąć. Wyjaśniamy, jak pielęgnować monsterę.

Monstera to popularna roślina doniczkowa, która ma nawet kilkadziesiąt odmian. Najpopularniejsze z nich to:

  • monstera dubia
  • monstera monkey
  • monstera minima
  • monstera dziurawa

Szczególnie ta ostatnia jest chętnie wybierana do dekoracji wnętrz. Sprawdź, jak dbać o tę roślinę i co zrobić, kiedy jej liście zaczynają żółknąć i opadać.

Zobacz wideo Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Monstera dziurawa. Jakie miejsce jest dla niej najlepsze?

Monstera nie lubi bezpośredniego słońca. Liście wystawione na działanie promieni słonecznych mogą zostać poparzone, dlatego najlepiej roślina będzie się czuć na parapecie wschodnim lub w niedalekiej odległości od okna. Idealna temperatura dla monstery to temperatura pokojowa, czyli około 15-20 stopni Celsjusza. Jest to roślina tropikalna, dlatego lubi ciepło. Na takim stanowisku będzie wypuszczać duże, mięsiste liście.

Dlaczego monstera żółknie? Błąd leży w podlewaniu

Podlewając monsterę trzeba bardzo uważać, by nie doprowadzić do jej przelania. Zbyt wilgotne podłoże spowoduje gnicie korzeni, w efekcie czego zauważymy, że liście zaczną żółknąć. W tej sytuacji należy odciąć zżółknięte fragmenty, gdyż osłabiają one roślinę i staje się bardziej podatna na ataki szkodników. W związku z tym najlepiej podlewać monsterę dopiero wtedy, gdy ziemia zupełnie przeschnie. Warto również co jakiś czas zraszać liście, aby nie straciły swojego koloru. Kurz z liści można zetrzeć lekko zwilżoną ściereczką.

Kwiaty doniczkowe — monstera dziurawa. Jak wzmocnić roślinę?

Kolejnym powodem, dla którego liście monstery żółkną, jest stres związany z przesadzaniem. Zwykle robi się to raz w roku, w okresie wiosennym, aby zapewnić roślinie odpowiednio dużą doniczkę do jej rozmiarów. Po takim zabiegu monstera może być osłabiona, dlatego warto wzmocnić ją odżywczym nawozem. Nie musisz kupować go w sklepie. Zrobisz go samodzielnie z fusów po kawie. Wystarczy, że 2 łyżeczki fusów zalejesz jedną szklanką wody. Gdy wszystko napęcznieje, wlej mieszankę do doniczki, a monstera od razu poczuje się lepiej.

Więcej o: