Walentynkowy Banksy. Mural z ważnym przesłaniem zniknął. Usunięto go w ciągu kilku godzin

Najbardziej rozpoznawalny artysta uliczny przygotował z okazji walentynek instalacje. Banksy w dzień przed świętem zakochanych stworzył swoje dzieło w nadmorskim miasteczku Margate położonym na południu Anglii. Władze miasta jednak usunęły jeden z głównych elementów jego dzieła.

Banksy jest ulicznym artystą, który zyskał rozpoznawalność na całym świecie. Jego bogaty dorobek wiele o nim mówi, choć tak naprawdę niewiele o nim wiadomo. Jego tożsamość wciąż pozostaje niewiadomą. Jednak zasługuje on na miano wyjątkowej postaci. Jego dzieła zwracają uwagę na problemy świata. Tak też było w jego nowej instalacji o nazwie "Valentine's day mascara"

Zobacz wideo Mural Sport.pl z Kazimierzem Górskim

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Walentynkowa praca artysty. Ważne przesłanie

Instalacja oprócz graffiti wykorzystywała też starą chłodziarkę. Graffiti przedstawia stylizowaną na lata 50. ubiegłego wieku, amerykańską panią domu. Ma ona podbite oko oraz wybity ząb. To jednak nie wszystko stara zamrażarka stoi przodem do ściany z graffiti i jest lekko uchylona. Na ścianie pojawia się jeszcze jeden wymowny element. Banksy swoją instalację stworzył tak, że domalowane męskie nogi w czarnych butach, wyglądają, jakby wystawały z zamrażarki. Praca pojawiła się w walentynki na Instagramie Banksy'ego.

 

Brakujący kluczowy element. Bez tego praca nie ma sensu

Instalacja jak sam artysta pisze na swoim koncie na Instagramie, była przesłaniem dotyczącym przemocy domowej. W opisie Banksy napisał:

Walka z przemocą wobec kobiet. Nawet w walentynki. Zawsze 

Niestety praca z ważnym przesłaniem nie utrzymała się zbyt długo. Lokalne władze uznały, że porzucony sprzęt na ulicach jest nie tylko zaśmiecaniem miasta, ale też stwarza niebezpieczeństwo. Chłodziarka została usunięta i zostały wyłącznie malunki na ścianie. Sprawiło to, że przesłanie instalacji stało się kompletnie nieczytelne. Jednak jak donosi agencja Reuters, władze miasta mówią:

Zamrażarka jest obecnie w magazynie i zostanie zwrócona, kiedy będzie to bezpieczne. Będziemy kontaktować się z właścicielem nieruchomości, by omówić opcje konserwacji dzieła dla dystryktu
 

Szare końce instalacji. Nie była to pierwsza

Prace artysty, w których włącza on przedmioty codziennego użytku do swoich graffiti, często spotyka podobny los. Jednak nie zniechęca to Brytyjczyka do wyrażania przez swoją sztukę opinii o bieżących wydarzeniach i sytuacji na świecie. Każda taka interwencja, sprawia, że jego reputacja tylko się umacnia, a popularność rośnie.

 
Więcej o: