Jak prać firanki w pralce? Przestrzegaj tych zasad, a na zawsze pozostaną białe i miękkie

W jakiej temperaturze prać firanki? Pranie firanek w pralce jest jak najbardziej możliwe, ale trzeba przestrzegać kilku zasad. Dzięki temu delikatny materiał nie zniszczy już po pierwszym czyszczeniu. Podpowiadamy, jak prać firanki, żeby były białe i jak wyprostować firany bez prasowania.

Firanki w oknach mogą być doskonałym uzupełnieniem wystroju wnętrza. Jeśli jednak nie zadbamy o ich czystość, dodatek ten będzie szpecić, zamiast zdobić. Na szczęście nie musimy ich prać ręcznie, mimo że firanki w większości przypadków są wykonane z bardzo delikatnych materiałów.

Zobacz wideo Jak doczyścić szybę lub lustro? Wypróbuj nasz trik z ziemniakiem

Szukasz porad na domowe porządki? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak prać firanki w pralce? Zadbaj o odpowiedni program prania

Niektóre nowoczesne urządzenia mają specjalny program przeznaczony do prania firan. Jeśli jednak twoja pralka go nie posiada, postaw na program "pranie ręczne". Upewnij się, że temperatura nie przekracza 30-40 stopni, a wirowanie ustaw na nie więcej niż 400 obrotów. Używaj delikatnych detergentów, które możesz połączyć z płynem zmiękczającym. Pamiętaj, że bęben pralki nie może być przeładowany. Firana powinna zajmować około 1/3 jego objętości. Warto również złożyć materiał w kostkę, co ograniczy jego gniecenie się.

Jak wybielić firanki domowym sposobem? Namocz je w tym roztworze

Białe firanki szybko żółkną i szarzeją pod wpływem zanieczyszczonego powietrza oraz słońca. Śnieżną biel skutecznie może przywrócić im jednak zwykła sól kuchenna. Wystarczy rozpuścić 5-7 łyżek soli w 5 litrach wody. Następnie firanki namaczamy w przygotowanym roztworze przez co najmniej pół godziny. Sól można zastąpić także proszkiem do pieczenia, sodą oczyszczoną, octem lub amoniakiem w proszku i sokiem z cytryny. Namoczone firany pierzemy w pralce zgodnie z zasadami przedstawionymi powyżej.

Jak prać firanki, żeby nie prasować? Ten trik jest banalnie prosty

Jeśli twoje firanki wykonane są ze sztucznych włókien, najlepiej jest rozwiesić je na karniszu, gdy są jeszcze mokre. Ich własny ciężar sprawi, że ułożą się w naturalny sposób i wyschną bez zagnieceń. Jeśli z materiału cieknie dużo wody, możesz rozłożyć na podłodze ręcznik. Firany z naturalnych tkanin zaleca się suszyć na suszarce. Aby uniknąć zagnieceń w tym przypadku, firanę należy złożyć na najmniejszą możliwą ilość warstw.

Więcej o: