Czy pamiętasz o jeździe na słupki na autostradzie? Jeśli nie, możesz zapłacić mandat nawet do 500 zł

Słupki kilometrowe, jak czytać te oznaczenia? To właśnie one pomogą zachować bezpieczną odległość od drugiego samochodu. Niestety, jeśli zapominasz o odstępach, możesz nawet zapłacić mandat. Jeśli nie wiesz, jak korzystać ze słupków na autostradzie, spieszymy z podpowiedzią.

Wielu kierowców zapomina o tych ważnych oznaczeniach. Słupki kilometrowe na autostradzie nie stoją przy niej bez powodu. Mogą pomóc ci uchronić się przed mandatem, ale również poważnym wypadkiem. Jeśli nie wiesz, jak z nich korzystać, spieszymy z pomocą.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 73-latek jechał pod prąd na autostradzie

Słupek drogowy, oznaczenie, które warto znać. To bardzo ważne oznaczenie

Jeśli kierujesz pojazdem i jeździsz regularnie po drogach ekspresowy lub autostradach, na pewno przynajmniej kojarzysz słupki stojące przy drodze. Nie wszyscy jednak wiedzą co one dokładnie oznaczają. Okazuje się, że to bardzo ważne oznaczenia. Dzięki nim możesz wyliczyć, w jakiej odległości jedziesz od samochodu przed tobą

Jak odczytać słupek kilometrowy? To wcale nie jest trudne 

Jak wyliczyć odległość między poprzedzającym cię samochodem ze słupków? Nie jest to wcale takie trudne. Najpierw jednak musisz przypomnieć sobie pewną zasadę:

  • Odległość od poprzedzającego cię samochodu powinna wynosić połowę liczby prędkości twojego pojazdu. W praktyce wygląda to tak, że jeśli auto porusza się na przykład z prędkością 100 km/h, to odległość od pojazdu z przodu powinna wynieść 50 metrów.

W określeniu tej odległości pomogą ci właśnie słupki. Odległość między każdym z nich wynosi dokładnie 100 metrów. Jeśli więc chcesz zachować odpowiedni odstęp, ustal, w jakiej odległości od słupka znajduje się twój pojazd oraz auto z przodu. Jeśli więc musisz zachować 50 metrów pomiędzy poprzedzającym samochodem, ustaw się w połowie słupków pikietażowych.

Samochód osobowy i każdy inny pojazd na drodze musi zachowywać odpowiednią odległość. Jeśli kierowca o tym zapomni, grozi mu mandat

Mandaty za niezachowanie odpowiedniego odstępu między pojazdami wynoszą co najmniej 300 zł a czasem, sięgają nawet 500 zł. Jeśli więc nie zachowasz odległości, może czekać cię kara. Zapis o odpowiednich odległościach można znaleźć w art. 19 ust. 3a ustawy Prawo o ruchu drogowym

Więcej o: