Rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym. Te osoby nie odziedziczą ani grosza! Wprowadzono ograniczenia

Przewidywane są duże zmiany prawie spadkowym 2023. Projekt ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów. Zmiany mają dotyczyć spadkobierców, których liczba ma zostać zmniejszona. Celem jest uproszczenie i przyśpieszenie procedur. Komu zostanie odebrane prawo do dziedziczenia?

Za zmiany w prawie spadkowym odpowiada rządowy projekt zmiany kodeksu cywilnego, który został przyjęty pod koniec 2022 roku. Według Polskiej Agencji Prasowej ma on rozwiązać problem wciąż rosnącej liczby rozpatrywanych spraw, spowodowanych trudnością stosowania przepisów z zakresu prawa spadkowego. Sprawdź, jakich zmian należy się spodziewać. 

Zobacz wideo Dziecko dziedziczy długi i co dalej? Adwokat: Jest prawnie chronione

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowe przepisy w prawie spadkowym 2023. Te osoby nie będą już spadkobiercami 

Główne zmiany dotyczą trzeciej grupy spadkowej, do której należą dziadkowie spadkodawcy oraz ich potomkowie. Nowy projekt przewiduje odebranie praw do dziedziczenia zstępnych dziadków spadkodawcy, czyli tzw. ciotecznych i stryjecznych wnuków, którzy są dalekimi krewnymi spadkodawców. Taki zapis pozwoli także skrócić okres trwania wszelkich postępowań, ponieważ sąd nie będzie zobowiązany do poszukiwania i wzywania na rozprawy dalszych krewnych spadkodawcy.

Co więcej, za niegodne dziedziczenia będą mogły zostać uznane osoby, które uporczywie uchylają się od obowiązku alimentacyjnego, określonego orzeczeniem sądu, na rzecz spadkodawcy. 

Zmiany w prawie spadkowym. Będą ułatwienia dla dwóch grup dziedziczących 

Według nowych przepisów osoby małoletnie i całkowicie ubezwłasnowolnione mają mieć więcej czasu na podjęcie decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu majątku spadkodawcy. Obecnie na złożenie odpowiedniego orzeczenia spadkobiercy mają zaledwie 6 miesięcy, od dnia, w którym dowiedzieli się o śmierci bliskiej osoby. Nowe zasady umożliwią zawieszenie tego terminu, na czas trwania procedur w sądzie opiekuńczym. Dzięki temu wspomniane wyżej osoby nie utracą majątku przez niedopilnowanie terminów. W tym przypadku oświadczenie może złożyć ich opiekun.

Nowe prawo spadkowe 2023. Kiedy zmiany wejdą w życie?  

Głosowanie nad wprowadzeniem tych zmian odbędzie się prawdopodobnie w pierwszej połowie tego roku. Przepisy mają zacząć obowiązywać po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Niektóre z nich wejdą w życie nieco później, a dokładniej po 12 miesiącach od ogłoszenia. 

Więcej o: