Czym umyć ekran telewizora, żeby go nie zniszczyć? Na zawsze zrezygnuj z tych produktów!

Zastanawiasz się, czym umyć ekran telewizora, żeby go nie zniszczyć? Telewizor to jedne z najpopularniejszych urządzeń w polskich, które stanowi źródło rozrywki. Aby odbiornik działał prawidłowo, musimy prawidłowo go używać, ale też i czyścić. Wyjaśniamy, jak wyczyścić telewizor domowym sposobem.

Czyszczenie ekranu telewizora w sposób nieprawidłowy grozi nie tylko nieestetycznymi smugami. W najgorszym przypadku możemy uszkodzić matrycę lub znacznie pogorszyć jakość wyświetlanego obrazu. Kurz, odciski palców i inne zanieczyszczenia gromadzące się na telewizorze powinny być zatem usuwane w sposób bardzo ostrożny.

Zobacz wideo Dwa proste przepisy na ekologiczny płyn do kurzu. Wszystkie potrzebne składniki znajdziesz w kuchni

Szukasz porad na domowe porządki? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czym umyć ekran telewizora, żeby go nie zniszczyć? Przestrzegaj podstawowych zasad

Pierwszym krokiem przy czyszczeniu telewizora jest zawsze odłączenie urządzenia od zasilania i odczekanie, aż sprzęt ostygnie. Zaleca się również, aby odbiornik czyścić na sucho. W większości przypadków delikatna ściereczka z mikrofibry będzie wystarczająca, aby usunąć zalegający kurz. Jeśli na ekranie lub obudowie znajdują się trudniejsze zabrudzenia, zmoczona ściereczka powinna być bardzo dokładnie wyciśnięta. Przed ponownym podłączeniem telewizora należy odczekać, aż jego powierzchnia całkowicie wyschnie.

Jak wyczyścić telewizor domowym sposobem? Czy można czyścić telewizor płynem do szyb?

Jeśli musisz zastosować czyszczenie na mokro, wystarczy do tego zwykła woda lub ewentualnie woda destylowana. Wiele osób zastanawia się w tym miejscu, czy ekran telewizora można myć przy użyciu płynu do szyb. Metodę tę jednak zdecydowanie się odradza, gdyż detergent mógł uszkodzić matrycę. Ponadto nie należy stosować żadnych środków, które zawierają amoniak, aceton, rozpuszczalnik, alkohol, chlorek metylu. Można za to kupić specjalne preparaty dedykowane do czyszczenia telewizorów.

Czym czyścić ekran telewizora LED? Pamiętaj, aby zachować ostrożność

Zarówno telewizory LED, jak i OLED wymagają delikatności i ostrożności. Jeśli zdecydujemy się na zakup wspomnianych profesjonalnych preparatów, należy zwracać uwagę, czy konkretny produkt jest przeznaczony do posiadanego przez nas rodzaju matrycy. Powinniśmy też przestrzegać ściśle zaleceń producenta.  Dodatkową zaletą takich produktów jest często to, że mają one działanie antystatyczne i nie pozostawiają smug, co nie zawsze się udaje w przypadku samej wody.

Więcej o: