Jak usunąć mech z trawnika? Rozsyp to na murawie, a efekt cię zaskoczy! W ten sposób uratujesz ogród

Twój trawnik zarósł mchem i nie wygląda, tak jak powinien? Wiele osób wie, jak uporczywym problemem potrafi być mech na murawie. Nie wiesz, jak poradzić sobie z chwastem w ogrodzie? Okazuje się, że jest kilka skutecznych trików na czysty i zielony trawnik.

Zastanawiasz się, jak pozbyć się mchu z trawnika? Już nie musisz się tym zadręczać! Mamy kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym murawa przed domem znów będzie wyglądać idealnie. Oto co powinieneś zrobić. 

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego na trawniku pojawił się mech? Przyczyn może być wiele

Mech to roślina zarodnikowa, która dobrze rozwija się w wilgotnych miejscach. Najczęściej pojawia się na zacienionych trawnikach, które mają słaby dostęp do światła i mocno kwaśne podłoże. Mech preferuje zbitą i mało przepuszczalną glebę. Aby zminimalizować ryzyko jego wystąpienia, warto siać trawę w miejscach dobrze nasłonecznionych. Kolejną przyczyną może być zaniedbanie. Niekoszona regularnie trawa będzie bardziej podatna na towarzystwo tego typu roślinności, dlatego latem warto robić to przynajmniej raz w tygodniu. Niestety nawet w najbardziej pielęgnowanych trawnikach pojawia się mech. Jak z nim walczyć? 

Jak pozbyć się mchu z trawnika domowym sposobem? Sięgnij po ocet

Jeżeli chcesz uniknąć kupowania specjalistycznych preparatów, możesz stworzyć domową mieszankę na bazie wody i octu. Wystarczy, że do miarki wody wlejesz tyle samo octu i wykonasz oprysk trawnika. To banalny, lecz niezwykle skuteczny trik, dzięki któremu wygląd trawy znów będzie cię satysfakcjonować. 

Wapnowanie trawnika. W ten sposób usuniesz z niego mech

Powszechnie znaną metodą na walkę z nieestetycznie wyglądającym mchem jest zastosowanie nawozu wapniowego. Co dokładnie należy zrobić?

  1. Kup w sklepie ogrodniczym mączkę wapienną lub wapno magnezowe.
  2. Rozsyp proszek na trawie, nie pomijając żadnego miejsca.
  3. Na koniec porządnie podlej trawnik.

Ten sposób najlepiej stosować późnym latem lub jesienią. Taki zabieg podwyższy pH podłoża, przez co nie będzie ono odpowiednie dla mchu. 

Więcej o: