Astronomia to temat, który interesuje wiele osób, nic w tym dziwnego, nadal niewiele o nim wiemy. Potwierdzają to kolejne odkrycia naukowców, którzy starają się dowiedzieć więcej na temat planet, gwiazd oraz pozostałych ciał niebieskich.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Odkryto 12 nowych księżyców Jowisza. Kolejne ciała niebieskie krążące wokół planety udało się zauważyć zespołowi astronomów, którym kieruje Scotta Shepparda z Carnegie Institution. Oznacza to, że obecnie wokół Jowisza krążą aż 92 księżyce. Astronomom udało się odkryć księżyce za pomocą Teleskopu Subaru na Hawajach we wrześniu 2021 roku oraz kamery Dark Energy Camera, znajdującej się na teleskopie Blanco w Obserwatorium Międzyamerykańskim Cerro Tololo w Chile w sierpniu 2022 roku. Naukowcy przekazali, że zanim udało się im potwierdzić, że obiekty wokół Jowisza są jego księżycami, minął ponad rok - informuje portal universetoday.com.
W ostatnich latach odkryto kilkadziesiąt księżyców Jowisza. Do 2018 roku potwierdzono, że największa planeta Układu Słonecznego ma 67 księżyców, jednak pięć lat temu ogłoszono, że znaleziono kolejnych 12. Natomiast w 2012 roku odkryto kolejną naturalną satelitę. Teraz kiedy zespół Scotta Shepparda poinformował, że wokół Jowisza krążą kolejne księżyce, w sumie jest ich 92. W ten sposób piąta planeta Układu Słonecznego pokonała Saturna pod względem ilości księżyców, który ma ich 82 - donosi portal dzienniknaukowy.pl.
Scotta Shepparda wyjaśnił, że być może nigdy nie uda się nam poznać ostatecznej liczby księżyców Jowisza. Potwierdzenie istnienia kolejnych 12 księżyców Jowisza nie jest jedynym dużym osiągnięciem tego astronoma. Sheppard był zaangażowany w odkrycie aż 70 księżyców wokół Jowisza, ale na tym nie koniec. Ma na swoim końce dostrzeżenie również 43 naturalnych satelit Saturna, dwóch Uranu oraz jednego księżyca Neptuna.