Masz suche i popękane pięty? Weź 6 zł i idź do apteki. Ten sposób błyskawicznie rozwiąże problem

Pękające pięty to problem nieestetyczny, a w niektórych przypadkach może nawet powodować ból i prowadzić do infekcji. Skóra na piętach jest naturalnie grubsza i szybko narasta, co prowadzi do rogowacenia. Podpowiadamy, co na popękane pięty sprawdzi się najlepiej i jak zapobiegać takim sytuacjom.

Pękające pięty mogą mieć różne przyczyny. Do najczęstszych z nich zaliczamy nieodpowiednią dietę, niewłaściwe obuwie, nadwagę, cukrzycę oraz uwarunkowania genetyczne. Bardzo ważne jest tutaj systematyczne dbanie o stopy, aby nie dopuścić do pogłębiania się pęknięć, które mogłyby przekształcić się w rany. To z kolei naraziłoby nasz organizm na działanie bakterii i wirusów.

Zobacz wideo Drętwienie kończyn - błaha dolegliwość czy objaw chorobowy?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pękające pięty. Brak jakiej witaminy może być przyczyną?

Jeśli pękające pięty są spowodowane niewłaściwą dietą, wiąże się to przede wszystkim z brakiem witaminy A oraz żelaza. Warto zatem zadbać o to, aby wzbogacić nasz jadłospis w te właśnie elementy. Witamina A może być stosowana również zewnętrznie, najlepiej poprzez wcieranie kapsułek z witaminą A bezpośrednio w popękaną skórę. Zabieg taki kończymy nasmarowaniem stóp tłustym kremem i założeniem bawełnianych skarpetek. Pudełko witaminy A kosztuje ok. 6 złotych.

Co na popękane pięty? Zadbaj o regularną pielęgnację

Podstawową metodą pielęgnacji stóp jest ich namaczanie. W tym celu zaleca się wykorzystać sól z Morza Martwego lub napar z ziół przygotowany z 2 łyżek kozieradki, siemienia lnianego i rumianku. Do ziołowej mieszanki można dodać także ziele krwawnika, liść brzozy, nagietek oraz korzeń żywokostu. Co ważne, popularne pumeksy czy tarki powinny być stosowane dopiero wówczas, gdy skóra stóp jest odpowiednio namoczona i zmiękczona. Po zakończeniu zabiegu stopy należy osuszyć i nasmarować kremem głęboko nawilżającym.

Pękające pięty: domowe sposoby. Wypróbuj sól oczyszczoną

Sodę oczyszczoną na pięty można stosować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest peeling. Do jego przygotowania wystarczy połączyć 2 łyżki sody z 1 łyżką wody. Otrzymaną pastę należy wmasować w stopy, a następnie pozostawić peeling na skórze na kilka minut. Po tym czasie dokładnie spłukujemy pastę, można zastosować też dodatkowo pumeks. Druga metoda polega na namoczeniu stóp w wodzie z dodatkiem 2 łyżek sody. Nogi moczymy przez 5-10 minut, po czym postępujemy tak, jak w poprzednich przykładach. Zasadowy charakter sody pomaga zmiękczyć naskórek, a ponadto ma działanie oczyszczające i może pomóc rozjaśnić pięty.

Więcej o: