Abonament RTV 2023. Co, jeśli nie wpuścisz kontrolera do domu? Lepiej zapamiętaj ten termin!

Od 1 stycznia 2023 obowiązują nowe stawki za abonament RTV. Kiedy będą kontrole Poczty Polskiej i czy mamy obowiązek wpuszczenie kontrolera do domu? Jest już pierwszy ważny termin! Jaka kara grozi za brak opłaty i ile wynosi mandat RTV? Wyjaśniamy!

Jeżeli posiadasz w domu telewizor lub radioodbiornik, który odbiera sygnał, spoczywa na tobie obowiązek opłacenia abonamentu RTV. W 2023 stawki znacznie wzrosły. Według informacji na stronie Poczty Polskiej kontrole przeprowadzane są przez uprawnionych pracowników. Kiedy możemy spodziewać się pierwszych kontroli i czy jest obowiązek wpuszczenia kontrolera? Padł pierwszy termin! 

Zobacz wideo Nie wiesz, co zawiera rachunek za prąd? Wyjaśniamy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile wynosi abonament RTV na 2023 rok? Są spore podwyżki 

Zgodnie z ustaleniami KRRiT, stawki za abonament w 2023 roku są następujące: 

  • 8,70 zł miesięcznie, a więc 104,40 zł rocznie za korzystanie z radia domowego lub samochodowego, dla porównania w roku ubiegłym było to 7,50 zł,
  • 27,30 zł miesięcznie, a więc 327,60 zł rocznie za posiadanie telewizora lub telewizora i radioodbiornika, natomiast w roku ubiegłym opłata wynosiła 24,50 zł.

KRRiT poinformowała także o możliwym rabacie 10 proc. w przypadku zapłacenia za cały rok z góry. Jak wówczas będą wyglądały opłaty?

  • Za odbiornik radiowy -  94 zł,
  • Za telewizor lub telewizor i radioodbiornik - 294,90 zł.

Pierwszy ważny termin przypada na styczeń. Kara za barak opłaty to 30-krotność należności

Do kiedy należy uiścić pierwszą opłatę abonamentową w tym roku? W przypadku rozliczenia miesięcznego należy zapłacić najpóźniej do 25 dnia miesiąca okresu rozliczeniowego. 

Kontrole wykonywane przez pracowników Poczty Polskiej mają na celu sprawdzenie, czy w mieszkaniu znajduje się określony odbiornik. Jeżeli posiadamy takie urządzenie, a opłata nie została uiszczona, to grozi nam mandat w wysokości 30-krotności stawki obowiązujące w dniu kontroli. W 2023 roku kara w przypadku radioodbiornika wyniesie 261 zł, a telewizora 819 zł. Warto pamiętać, że na rejestrację urządzenia mamy 14 dni od dnia nabycia odbiornika.

Abonament RTV: czy jest obowiązek wpuszczenia kontrolera? Co grozi za niewpuszczenie? 

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 września 2018 (II GSK 590/18), nie ma obowiązku wpuszczania kontrolera do domu. 

Ustawa nie daje kontrolerom prawa żądania wstępu do pomieszczeń celem sprawdzenia posiadania w nich urządzeń wymagających rejestracji i opłat.

- czytamy w oficjalnym piśmie z Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Wynika z tego, iż nie grożą nam żadne konsekwencje w związku z niewpuszczeniem kontrolera z Poczty Polskiej. Kontrole nie są jednak ograniczone określonymi terminami, przez co może on wielokrotnie wracać pod nasze drzwi. 

Więcej o: