Twój kot ugniata cię łapkami? Wiemy co to oznacza! Odpowiedź jest zupełnie inna, niż myślisz

Zastanawiasz się skąd wziął się koci rytuał ugniatania posłania? Czy masz wrażenie, że twój mruczek masuje cię łapkami i chce ci coś tym przekazać? Okazuje się, że jest parę powodów takiego zachowania pupila. Dowiedz się, co dokładnie oznacza taka mowa ciała twojego zwierzaka.

Myślisz, że kiedy kot ugniata swoje legowisko, to sprawdza jego miękkość lub układa się do snu? Czy kiedy twój mruczek masuje cię łapkami, wydaje ci się, że chce cię o coś poprosić? Nic bardziej mylnego. Powody kociego dreptania są zupełnie inne. Behawioryści nie mają co do tego wątpliwości. Sprawdź, dlaczego mruczki tak chętnie to robią.

Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Twój kot ugniata cię i masuje łapkami? To zachowanie wzięło się z czasów dzieciństwa

Większość właścicieli kotów doskonale zna ich rytuał ugniatania. Choć wydawać by się mogło, że mruczki sprawdzają w ten sposób podłoże lub szykują się do snu, okazuje się, że to tylko popularne mity. Powody ugniatania są nieco bardziej skomplikowane i jest ich więcej niż mogłoby się wydawać. Źródłem takiego zachowania są odruchy z czasów dzieciństwa. W ten sposób kocięta instynktownie masują brzuszek mamy, stymulując laktację. W późniejszych latach życia masowanie nabiera nowych znaczeń.

Dlaczego twój kot ugniata cię łapkami? Powód wcale nie jest taki uroczy, jak myślisz

Koty to bardzo terytorialne zwierzęta. Już od najmłodszych lat starają się wyraźnie zaznaczyć swoją pozycję w stadzie. Jako małe kocięta nie tylko masują brzuch mamy, by dostać mleko, ale też po to, by oznaczyć, że pożywienie jest ich własnością. Dlatego też w późniejszych latach życia mruczki ugniatają wszystkie przedmioty, które uznają za swoje. W tym legowisko, kanapę w salonie oraz... ciebie. Koty oznaczają miejsca również poprzez pozostawienie wydzieliny z gruczołów potowych, które znajdują się na opuszkach ich łapek.

Ugniatanie łapkami. Symbol zadowolenia i miłości. Sprawdź, czy twój kot jest szczęśliwy

Jest jednak nadzieja, że twój kot nie tylko uważa cię za swoją własność, ale też cię kocha. Behawioryści uważają bowiem, że masowanie łapkami to nie tylko znaczenie terenu. Dreptanie kojarzy się mruczkom z bezpieczeństwem i w ten sposób mogą wyrażać również pozytywne uczucia, takie jak miłość i zadowolenie. Eksperci podkreślają, że mruczki pokazują tak swoją sympatię wobec określonego miejsca lub osoby. Doceńmy zatem starania naszych pupili, jeśli postanawiają wyrazić swoją miłość nawet w taki nietypowy sposób.

Więcej o: