13. emerytura 2023. To ostatni moment na złożenie wniosku! Jeśli tego nie zrobisz, nic nie dostaniesz

Trzynasta emerytura 2023 to dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. Dla wielu seniorów stanowi to duże wsparcie, podobnie jak 14. emerytura, która z kolei nie jest wypłacana każdemu. Kiedy wypłata trzynastej emerytury 2023? Ile wyniesie trzynasta emerytura 2023 netto? Wyjaśniamy, kiedy i kto może spodziewać się zastrzyku gotówki.

Trzynasta emerytura jest świadczeniem ustawowo przysługującym emerytom co roku. Wpływa to znacząco na sytuację finansową seniorów, zwłaszcza że wysokość "trzynastki" zależy od waloryzacji. Ta z kolei w 2023 będzie rekordowo wysoka, co wynika z rosnącej inflacji.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Trzynasta emerytura 2023. Komu przysługuje świadczenie?

Jak dowiadujemy się na oficjalnej stronie ZUS-u, trzynasta emerytura przysługuje wszystkim, którzy mają prawo do jednego z poniższych świadczeń:

  • emerytura,
  • renta z tytułu niezdolności do pracy (w tym renta dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz renty wypadkowe),
  • renta szkoleniowa,
  • renta socjalna,
  • renta rodzinna,
  • rodzicielskie świadczenie uzupełniające,
  • świadczenie pieniężne przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  • świadczenie i zasiłek przedemerytalny.

Co ważne, prawo do tego świadczenia musi być ważne na dzień 31 marca danego roku. W związku z tym osoby, które osiągnęły wiek emerytalny w tym roku i chcą otrzymać "trzynastkę" 2023, mają czas na złożenie wniosku o status emeryta tylko do końca lutego.

Ile wynosi trzynasta emerytura 2023 netto? Rekordowo wysokie świadczenie

Trzynasta emerytura jest wypłacana w wysokości najniższej emerytury obowiązującej w danym roku. Kwota ta corocznie podlega waloryzacji. Od 1 marca 2023 będzie to 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto. Oznacza to, że trzynasta emerytura 2023 będzie wynosiła dokładnie tyle samo.

13. emerytura 2023: kiedy wypłata? Znamy już terminy

Trzynasta emerytura wypłacana jest zawsze w kwietniu danego roku. Wypłata następuje wraz ze świadczeniem kwietniowym, w tym samym terminie, co comiesięczne wypłaty. Nieco dłużej będą musiały poczekać osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych. Ci seniorzy trzynastą emeryturę otrzymają wraz ze świadczeniem majowym.

Więcej o: