Kiedy siać lawendę? Koniecznie zrób to przed włożeniem jej do gruntu. Sprawdź, dlaczego warto ją mieć

Kiedy siać lawendę? O czym trzeba pamiętać, zanim nasiona pojawią się w ziemi? Te pytania zadają sobie początkujący ogrodnicy, którzy chcą, aby ich ogród zdobiły piękne fioletowe kwiaty, a w powietrzu unosił się delikatny zapach lawendy. Wyjaśniamy, jak prawidłowo siać lawendę.

Lawenda to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych roślin, którą możemy znaleźć w ogrodach. Nic w tym dziwnego. Jej piękny zapach oraz kolor sprawią, że uwielbiamy przebywać w otoczeniu, gdzie się znajduje. 

Zobacz wideo Wspaniały zapach w kilku postaciach. Co można wyczarować z lawendy?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy siać lawendę? O tym trzeba pamiętać!

Lawendę możemy siać w dwóch terminach, wiosną i jesienią. Najlepiej jest robić to we wrześniu lub w październiku, ponieważ nasiona lawendy potrzebują się przechłodzić, aby zakwitnąć. Jeśli jednak nie wysialiśmy jej  jesienią, z powodzeniem możemy to zrobić także wiosną (w marcu lub kwietniu), jednak zanim to zrobimy, musimy pamiętać, aby wcześniej przechłodzić nasiona. Jak to zrobić? Wystarczy, że na kilka tygodniu umieścimy je w lodowce

Jak siać lawendę, aby zachwycała kolorem i zapachem. Ty zasad należy przestrzegać 

Jeśli lawenda ma zdobić nasz ogród, musimy przestrzegać kilku zasad dotyczących jej sadzenia. Po pierwsze gleba musi mieć co najmniej 7 stopni. Kolejną kwestią jest dobre stanowisko, nasiona muszą mieć odpowiednią ilość światła, dlatego lepiej nie sadzić ich w cieniu. Musimy także pamiętać o podlewaniu ziemi, gdzie znalazły się nasiona, w przeciwnym razie nie zakiełkują - informuje portal deccoria.pl. Nasiona możemy posadzić w doniczce lub na rabatach.   

Kiedy sadzić lawendę do gruntu? Dlaczego warto mieć ją w ogrodzie? 

Lawenda powinna pojawić się w miejscu, gdzie będzie na stałe dopiero po przymrozkach. Zanim trafi do gleby, musi osiągnąć około 10 centymetrów wysokości. Warto pamiętać, że kwiaty pojawią się dopiero w drugim roku po posadzeniu rośliny. Co jeszcze warto wiedzieć o tej roślinie? To doskonały odstraszacz na komary, dlatego doskonale sprawdzi się jako roślina zdobiąca altankę lub taras. Dzięki temu komary nie będą nas atakować podczas wieczorów spędzanych w ogrodzie.  

Więcej o: