Dlaczego monstera płacze? Wiele osób popełnia ten błąd! Uratuje ją tylko ten jeden trik

Jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych jest niewątpliwie monstera. Zdobią ją duże, dziurawe liście, które nadają wnętrzu egzotyczny charakter. Czasami zdarza się, że pojawiają się na nich drobne krople. Wyjaśniamy, dlaczego monstera płacze.

Monstera i filodendron to najpopularniejsze rośliny doniczkowe. Szczególnie ta pierwsza dumnie zdobi mieszkania i biura. Ma nawet kilkadziesiąt odmian, a do najczęściej spotykanych należy monstera dziurawa, dubia, minima czy monkey. Pielęgnacja tej rośliny nie jest trudna i poradzi sobie z nią każdy. Warto jednak przestrzegać kilku zasad, żeby zapewnić monsterze warunki zbliżone do naturalnych. Popularnym zjawiskiem jest "płacz" monstery. Sprawdź, co to oznacza i jak temu zapobiec.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Jaka ziemia do monstery? Pielęgnacja rośliny

Idealne stanowisko dla monstery powinno być nieco oddalone od okna i z rozproszonym światłem.  Roślina będzie czuć się dobrze również na parapecie wschodnim. Ta roślina nie lubi bezpośredniego słońca, gdyż może ono doprowadzić do poparzenia liści. Najlepiej postawić ją w pomieszczeniu, w którym temperatura waha się między 15 a 20 stopni Celsjusza. Monstera będzie dobrze czuć się w przepuszczalnej ziemi do roślin doniczkowych. Może zawierać perlit i torf. 

Dlaczego monstera płacze? Ogranicz podlewanie!

Niekiedy można zauważyć, że na liściach monstery pojawiają się krople wody. Takie zjawisko potocznie jest nazywane płaczem. Co je wywołuje? W ten sposób roślina oddaje nadmiar wody. Oznacza to, że najprawdopodobniej została przelana i trzeba ograniczyć nawadnianie. Ten błąd popełnia wiele osób. Korzenie monstery są podatne na gnicie, przez co liście zrobią się żółte lub dojdzie do choroby grzybowej. Najlepiej podlewać monsterę niewielką ilością wody raz w tygodniu lub dopiero wtedy, gdy ziemia zupełnie przeschnie. Warto również regularnie przecierać jej liście z kurzu i spryskiwać delikatnie wodą z butelki z atomizerem.

Co zrobić, żeby monstera bujnie rosła? Zastosuj domowy nawóz

Niedługo będzie można przesadzić monsterę. Robi się to zwykle na wiosnę, aby przenieść roślinę do odpowiednio dużej doniczki dla jej rozmiarów. Niestety po tym procesie monstera może być trochę osłabiona i kapryśna, dlatego warto zapewnić jej dobre odżywienie. Nie musisz kupować gotowych preparatów. Domowy nawóz przygotujesz samodzielnie. Potrzebujesz do niego tylko...fusów z kawy. Zalej je wodą i odczekaj, aż napęcznieją. Po tym czasie podlej roślinę gotową mieszanką, a będzie rosła jak szalona.

Więcej o: