Kiedy jest zmiana czasu na letni 2023? Pośpimy o godzinę krócej! Nie zapomnij przestawić zegarka

Kiedy znów przestawiamy czas na letni? To już niedługo! Tym razem noc będzie trwała o godzinę krócej, więc możemy być niewyspani. Dobrze przygotuj się na zmianę czasu 2023 i sprawdź, kiedy dokładnie wypada. Sprawdź także, w jakich krajach jest zmiana czasu na letni, ale i zimowy.

Kiedy przestawiamy zegarki? Zmiana czasu w 2023 roku będzie miała miejsce niebawem, bo już w marcu. W tym wypadku pośpimy godzinę krócej. Sprawdź, w jakie dni rozpoczyna się i kończy czas letni w Polsce oraz gdzie on nie obowiązuje.

Zobacz wideo Czeka nas upalne lato i susze? „Ubytek wody może być silniejszy niż zwykle"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy zmiana czasu na letni w Polsce? Przestawienie zegarków sprawi, że pośpimy godzinę krócej

W 2023 roku czas letni w Europie Środkowej, a więc między innymi i w Polsce, zostanie wprowadzony 26 marca. Oznacza to, że o godzinie 2:00 w nocy przestawimy zegarki o godzinę do przodu, na 3:00, która będzie zapoczątkuje czas letni. W związku z tym warto się ta ten dzień przygotować, gdyż pośpimy godzinę krócej. Należy też pamiętać, że osoby pracujące na zmianach nocnych będą miały dodatkowe 60 minut pracy

 Kiedy przestawimy zegarki na czas letni 2023 i dlaczego? Nie wszystkie kraje to obowiązuje

Najważniejszym założeniem zmiany czasu jest zmiana aktywności ludzi tak, by maksymalnie wykorzystali dostępne w ciągu doby godziny słoneczne. Dzięki przesunięciu czasu o godzinę zimą mogą liczyć na więcej Słońca rano, a latem wieczorem. Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie, w tym w niemal wszystkich państwach w Europie. Jednakże niektóre kraje zrezygnowały z jego używania, są to Islandia, Rosja i Białoruś. Ponadto zdecydowana większość krajów położonych na kontynencie afrykańskim oraz azjatyckim również nie dostosowuje się do zmian czasu.

Zmiana czasu 2023 na letni. Czy w Polsce zawsze będzie obowiązywać?

Na chwilę obecną według wyjaśnień Minister rozwoju i technologii Olgi Semeniuk-Patkowskiej, przepisy przewidują zachowanie zmiany czasu aż do 2026 roku. Ostateczne stanowisko w sprawie przyjęcia przez Polskę czasu jednolitego jest wciąż przedmiotem prac i obrad Rady Ministrów. Oznacza to, że póki co zwolennicy zmiany czasu mogą spać spokojnie.

Więcej o: