W jakiej temperaturze prać pościel? Ten pozornie niewielki błąd może odbić się na twoim zdrowiu!

Myślisz, że wiesz, w jakiej temperaturze prać pościel? Jak dobrać temperaturę, aby jej nie zniszczyć? Odpowiednie pranie pozwoli ci zachować świetny wygląd ulubionej pościeli, ale i zadbać o twoje zdrowie. Podpowiadamy, jak dbać o pościel, aby spełniała swoje zadanie przez wiele lat.

Jak prać pościel, aby pozbyć się wszelkich bakterii i roztoczy? Odpowiednia temperatura prania jest niezwykle istotna zarówno dla twojego zdrowia, jak i wyglądu pościeli. Co zrobić, żeby zawsze była pachnąca i miękka w dotyku? Oto banalny babciny trik!

Zobacz wideo Idealnie białe firanki? Dwa domowe sposoby

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W jaki sposób i jak często prać pościel? Lepiej unikaj tych błędów

Pościel należy prać przynajmniej raz na dwa tygodnie. Jeżeli jesteśmy chorzy, intensywnie się pocimy lub często śpią z nami zwierzęta, szczególnie te wychodzące na dwór, powinniśmy wymieniać ją co kilka dni, a najlepiej codziennie. Długo używana pościel to ogromne siedlisko bakterii! Pościel powinna być prana osobno, nie należy jej mieszać z innymi rzeczami. Warto unikać także mieszania kolorów i tkanin, dzięki czemu łatwiej będzie ci dopasować odpowiednią temperaturę. Ponadto nie należy wsypywać do pralki zbyt dużej ilości detergentów, gdyż ich nadmiar może potem zalegać na poszewkach, powodując, że będą sztywne i nieprzyjemne w dotyku. 

W jakiej temperaturze prać pościel w pralce? Wszystko zależy od rodzaju tkaniny

Zanim wrzucisz ją do pralki, zawsze przeczytaj metkę od producenta i zastosuj się do jego zaleceń! Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zniszczenia pościeli. Poszewki na kołdry i poduszki zazwyczaj pierze się w temperaturze od 30 do 90 stopni Celsjusza. Jak dobrać tę odpowiednią? Wszystko zależy od materiału, z jakiego jest wykonana pościel.

  • Pościel bawełniana - 60 stopni Celsjusza lub więcej, 
  • Pościel flanelowa - 40 stopni Celsjusza, 
  • Pościel satynowa lub z kory - 40 - 60 stopni Celsjusza, 
  • Pościel lniana - 60 - 90 stopni Celsjusza,
  • Pościel jedwabna - 30 stopni Celsjusza. 

Jak prać pościel, żeby była miękka? Wystarczą 3 łyżki produktu z kuchni

Jeżeli zabrakło ci płynu do zmiękczania tkanin, a musisz szybko wyprać pościel, wykorzystaj babciny sposób! Wystarczy, że do bębna pralki wsypiesz około 3 łyżek sody oczyszczonej. Dzięki temu trikowi twoja pościel będzie przyjemna w dotyku jak po najlepszym sklepowym detergencie.

Więcej o: