Poznaj najbardziej toksyczną roślinę 2023 roku. Jej spożycie może mieć fatalne skutki dla zdrowia

Najbardziej trująca roślina 2023 roku została wybrana. Okazuje się, że jedna z roślin, która często gości na naszych stołach może być toksyczna. Sprawdź, kiedy pod żadnym pozorem nie powinniśmy jej spożywać oraz dowiedz się jakie inne rośliny zostały uznane przez naukowców za trujące.

Znamy tegoroczny ranking najbardziej trujących roślinBotanische Sondergarten Wandsbek - ogród botaniczny w Hamburgu już dziewiętnasty raz zorganizował konkurs na najbardziej toksyczną roślinę roku.  

Zobacz wideo Zastanawiasz się, co możesz wyczarować z lawendy? Mamy dla ciebie aż cztery propozycje!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Trująca roślina 2023 roku. Możliwe, że masz ją w kuchni

Ogród botaniczny w Hamburgu wybrał toksyczną roślinę 2023, a jest nią pietruszka (Petroselinum crispum). W roku 2022 miejsce pierwsze zajął również często jedzony i używany w domach ziemniak. Ten rok należy do pietruszki. Pietruszka to na pozór zdrowe warzywo. Okazuje się jednak, że ma w sobie coś trującego.

Pietruszka trującą rośliną 2023 roku. Poznaj jej toksyczne właściwości

Wiele osób zastanawia się jak to możliwe, że pietruszka znalazła się na pierwszym miejscu listy najbardziej toksycznych roślin w roku 2023. Pietruszkę używamy bardzo często, w szczególności w niedziele, gdy w wielu polskich domach serwuje się rosół. Jak się okazuje, toksyczność pietruszki zależy od tego, kiedy jest zbierana. Roślina ta zbierana w odpowiedniej porze jest zdrowa i bogata w witaminy, więc nie ma się o co martwić.

Ciemna strona pietruszki ujawnia się dopiero w drugim roku po kwitnieniu. Pietruszka to roślina dwuletnia. Kwiaty są w baldachach typowych dla baldaszkowatych z niepozornymi żółto-zielonymi drobnymi kwiatami. Z tego rozwijają się nasiona. Te nie nadają się do spożycia. Nasiona zawierają olejek pietruszkowy, który działa na włókna mięśni gładkich pęcherza moczowego, jelit, a zwłaszcza macicy

- czytamy na stronie hamburg.de.

Lista trujących roślin 2023. Drugie miejsce zajęła roślina dekoracyjna

Oprócz pietruszki na podium znalazły się jeszcze dwie rośliny, a dokładnie:

  • Drugie miejsca zajął oleander, czyli popularna roślina dekoracyjna. Jak się okazuje oleandryna, która zawarta jest w roślinie, przyjmowana w dużych dawkach może być trująca i doprowadzić nawet do śmierci.
  • Trzecie miejsce należy do maku polnego. Mak polny zawiera sok mleczny, który w składzie ma m.in. readynę. Odpowiednio zebrany i obrobiony mak nie jest szkodliwy dla człowieka.
Więcej o: