Wrotycz idealny na kleszcze i nie tylko. Właściwości tej popularnej rośliny ogrodowej mogą cię zaskoczyć

Wrotycz to roślina popularna ze względu na swoje liczne właściwości prozdrowotne. Stosowana jest między innymi jako środek przeciw pasożytom, czy odstraszacz kleszczy i komarów. Jednakże należy pamiętać, że w dużych ilościach wrotycz może być toksyczny. Tylko co to właściwie znaczy?

Wrotycz pospolity zyskał popularność jako zioło o wielu właściwościach leczniczych. Jednym z nich jest zdolność do leczenia artretyzmu, a w przypadku stosowania zewnętrznego - do odstraszania owadów takich jak meszki, komary i kleszcze. Należy jednak pamiętać, że wrotycz jest rośliną toksyczną i nieodpowiednie stosowanie może być niebezpieczne dla zdrowia.

Zobacz wideo Zioła w domowej kuchni - jak przedłużyć ich żywotność, hodować i mrozić

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wrotycz. Zioło dobre na wszystko? Prawda jest nieco inna

Wrotycz pospolity to roślina znana od wieków i stosowana w ziołolecznictwie. Jest skutecznym odstraszaczem nie tylko kleszczy i komarów, ale także innych owadów. W medycynie ludowej wrotycz był stosowany do przyspieszania gojenia ran, poprawy pracy serca, a także do wspomagania leczenia artretyzmu. Ponadto wrotycz był polecany osobom z problemami skórnymi. Stosowanie wewnętrzne wrotyczu może być jednak niebezpieczne, gdyż jest to roślina toksyczna. W terapii ziołowej zaleca się ostrożność, ponieważ zbyt duże dawki lub nieodpowiednie połączenia z innymi ziołami mogą być szkodliwe. Polecamy natomiast inne, bardzo przydatne zastosowania wrotyczu.

Właściwości wrotyczu pospolitego. Straszak na owady i nie tylko

Wrotycz posiada charakterystyczny i silny zapach, który odstrasza owady. Można zatem z powodzeniem stosować go na spacerach po lesie lub nad jeziorem, zabezpieczając się przed atakiem komarów i kleszczy. W tym celu roślinę można rozdrobnić i użyć do natarcia skóry lub zaparzyć w wodzie. Powstałym naparem możemy spryskiwać ciało i ubrania, aby ustrzec się przed natarczywymi owadami. W ten sam sposób możemy dokonać oprysku roślin, atakowanych przez stonkę ziemniaczaną lub mszyce.

Zdrowotne wykorzystanie wrotyczu. Naturalny lek na wiele dolegliwości

Wrotycz używany z umiarem jest pomocny na wiele dolegliwości. Zawiera bowiem aksylarynę, która wykazuje działanie przeciwwirusowe. Dzięki niej jest skuteczny w walce z opryszczką. Dodatkowo ma silne działanie przeciwzapalne i może być stosowany w bólach reumatoidalnego zapalenia stawów, artretyzmu czy dny moczanowej. W celu leczenia zaleca się wyłącznie stosowanie zewnętrzne w postaci wyciągu lub olejku z uprzednią konsultacją lekarską.

Więcej o: