14. emerytura 2023 rozczaruje seniorów. Wypłaty będą niższe i wpłyną na konta później niż poprzednio

Już niedługo 14. emerytura trafi na konta seniorów. Okazuje się, że rząd wprowadził pewne zmiany w przepisach. Jak aktualnie wyglądają warunki wypłacania świadczenia? Ile wyniesie 14. emerytura 2023 i kiedy zostanie wypłacona? Najnowsze informacje nie wróżą zbyt dobrze.

14. emerytura po nadchodzącej zmianie przepisów zostanie zagwarantowana na stałe. Czternaste świadczenie ma być wypłacane na warunkach podobnych do tych z zeszłego roku. Jednak są też zmiany, które niestety nie ucieszą świadczeniobiorców. Czy pieniędzy będzie mniej? Co dokładnie uległo zmianie Wyjaśniamy!

Zobacz wideo Prof. Belka: Mamy do czynienia z poważnym spowolnieniem gospodarczym

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Komu przysługuje 14. emerytura 2023? Niektórzy nic nie dostaną

Czternasta emerytura przysługuje czynnym rencistom i emerytom, którzy nie przekroczą określonego progu dochodowego. Próg dochodowy w 2023 najprawdopodobniej pozostanie niezmieniony i będzie wynosił 2900 zł brutto. Jeśli świadczeniobiorca przekracza dany próg, dodatek będzie obniżony zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Jednak istnieje zasada, iż czternaste świadczenie nie może być niższe niż 50 zł. Warto pamiętać, że "czternastka" wypłacana jest z urzędu, lecz osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, mają obowiązek złożyć wniosek o status emeryta przynajmniej miesiąc przed wypłatą 14. emerytury. Jeżeli termin im umknie, zgodnie z informacjami na stronie ZUS, dodatkowe świadczenie nie zostanie im przyznane. 

Ile wyniesie 14. emerytura 2023? Kiedy wypłata świadczenia?

Czternasta emerytura wyniesie tyle ile minimalne świadczenie w tym roku. W związku z tegoroczną waloryzacją kwoty będą nieco wyższe niż w roku ubiegłym. Oznacza to, że w 2023 będzie ona wynosić 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto. Oczywiście ostateczna wysokość "czternastki" zależna jest od obowiązującego progu dochodowego. Dla wielu seniorów świadczenie może jednak okazać się niższe, proporcjonalnie do ubiegłego roku, ponieważ bez względu na waloryzację, progi nie uległy zmianie. Nadal wynoszą 2900 zł netto miesięcznie.

Czternaste świadczenie najprawdopodobniej zostanie wypłacone na przełomie sierpnia i września. W roku ubiegłym pieniądze trafiły w ręce seniorów 25 sierpnia. 

Są zmiany dotyczące 14. emerytury 2023. Świadczenie będzie niższe? 

Niestety nie wszystko będzie na tych samych zasadach, co w roku 2022. Okazuje się bowiem, że w 2023 najprawdopodobniej od czternastego świadczenia trzeba będzie zapłacić PIT. Skąd taka zmiana? Jak poinformował Fakt, na ten rok rząd nie planuje specjalnego rozporządzenia, który zwalnia świadczeniobiorców z podatku. Z pewnością nie takich informacji oczekiwali seniorzy, dla których każdy dodatkowy zastrzyk gotówki jest na wagę złota.

Więcej o: