Skuteczny sposób na ćmę bukszpanową. Produkt, który masz w kuchni raz na zawsze wytępi szkodniki

Ćma bukszpanowa to nocny motyl, który przybył do Polski prosto z Azji. Jest jednym z najgroźniejszych szkodników w naszym ogrodzie, gdyż w bardzo krótkim czasie potrafi dokonać totalnej inwazji i zniszczenia krzewów, a szczególnie bukszpanów. Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się ćmy bukszpanowej domowym sposobem.

Choć do naszego kraju ćma bukszpanowa dotarła stosunkowo niedawno, to już poczyniła ogromne szkody w naszych ogrodach. Gąsienice szkodnika żywią się bowiem pędami ozdobnych krzewów, narażając je na choroby i obumarcie. Na szczęście istnieją domowe sposoby, by się z nimi uporać. Wyjaśniamy, jak pozbyć się ćmy bukszpanowej tak, by rośliny były zdrowe i mogły dalej rosnąć.

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej? Ta metoda nic nie kosztuje

By zapobiegać zniszczeniu ogrodu przez ćmę bukszpanową, należy często sprawdzać krzewy w poszukiwaniu gąsienic. Jeśli odpowiednio szybko ich nie zauważymy, będą potrafiły ogołocić rośliny z liści nawet w kilka tygodni. Skuteczna, doraźną metodą zwalczania szkodników, jest strzepywanie gąsienic na ziemie, a następnie wyrzucenie ich poza ogród. Można robić to w rękawiczkach lub za pomocą węża ogrodowego. Jest to czasochłonne, ale nic nie kosztuje, a prawdopodobieństwo powrotu ćmy jest bardzo niskie.

Skuteczny sposób na ćmę bukszpanową. Wypróbuj ten środek

Znacznie skuteczniejszym i o długotrwałym działaniu będzie sposób z wykorzystaniem octu. Posiada on działanie odstraszające nie tylko ćmę, ale i całą masę innych szkodników, takich jak mszyce, czy stonki. Wystarczy zrobić naturalny, domowy oprysk, który jest banalnie prosty. Do spryskiwacza wlewamy w równych proporcjach ocet i wodę, a następnie dokładnie opryskujemy krzewy, pamiętając o dotarciu do środkowych warstw, gdzie często przebywają gąsienice. Zostawiamy mieszankę na pół godziny, a na koniec opłukujemy bukszpan wodą z węża ogrodowego, by pozostałe szkodniki opadły na ziemię.

Ćma bukszpanowa. Domowy, skuteczny sposób, na który nie wydasz fortuny

Kolejnym polecanym przez ogrodników sposobem jest zastosowanie niezastąpionej sody oczyszczonej. Do spryskiwacza wlewamy pół litra wody, a następnie wsypujemy łyżeczkę sody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Podobnie jak w przypadku oprysku z octu, pokrywamy mieszanką całe krzewy, włącznie z ich wnętrzem. Po kilku godzinach larwy opadną same lub możemy zrzucić je wodą z węża ogrodowego. Zastosowanie oprysku zapewni również to, że szkodniki nie wrócą w to samo miejsce.

Więcej o: