Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2023. Czym jest i jak można go obchodzić?

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to ciekawe i nietypowe Święto. W Polsce obchodzimy je od 2005 roku, jednak zostało ustanowione w 1999 roku przez UNESCO. Po co jednak to zrobiono? Kiedy obchodzimy międzynarodowy dzień języka ojczystego? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

W kalendarzu możemy znaleźć wiele świąt, które mogą wydawać się dość nietypowe, lub po prostu nie wiele osób o nich wie. Jednym z nich jest między innymi Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To ciekawe Święto, o którym warto dowiedzieć się nieco więcej. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Poznajmy się - rozmówki polsko-ukraińskie

21 lutego międzynarodowy dzień języka ojczystego. Czemu ustanowiono je tego dnia? 

21 lutego, został w 1999 roku ustanowiony międzynarodowym dniem języka ojczystego. UNESCO zdecydowało się na ten krok, aby upamiętnić wydarzenia z 1952 roku w miejscowości Dhaka. Zginęło tam 5 studentów, którzy walczyli o nadanie językowi bengalskiemu statusu urzędowego. To właśnie z tego powodu do dziś obchodzimy międzynarodowy dzień języka ojczystego. 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 23. Jak obchodzić Święto? 

Ze Świętem nie są związane szczególne uroczystości. Jednak tego dnia warto zastanowić się na wartość języka ojczystego. Warto zwrócić szczególną uwagę, na to, w jaki sposób mówimy, na przykład czy robimy to poprawnie. Wiele języków ojczystych umarło na przestrzeni wieków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to idealna okazja, aby zadbać o nasz język. Jak można to zrobić? 

Dzień Języka Ojczystego 2023, zadbajmy o nasz język. Jak robić to na co dzień?

Jeśli chcemy zadbać o nasz język ojczysty na co dzień, warto pamiętać o tych kilku kwestiach: 

  • Regularnie czytaj: Czytanie utrwala poprawność językową. Dodatkowo to wspaniały sposób spędzania czasu, 
  • Słownik nie gryzie: Pamiętaj, że zawsze możesz sięgnąć po słownik. W dzisiejszych czasach możesz go znaleźć w internecie i nie trzeba go specjalnie kupować, 
  • Przecinki są istotne: Źle postawiony przecinek lub jego brak, może kompletnie zmienić sens zdania. Warto o to zadbać, 
  • Pamiętaj o ortografii i gramatyce: To bardzo ważne dla żywotności języka. Dzięki temu przetrwa on w niezmienionej formie przez wiele lat. 
Więcej o: