Twoja szeflera gubi liście? Znamy powód. Jeśli tego nie zrobisz, Twoja roślina zmarnieje

Przelana szeflera? To bardzo popularny problem. Jeśli nie wiesz, jakie są podstawowe zasady dbania o szeflerę - przychodzimy z pomocą. Zdarza się, że szeflera wymaga podpory, co znacznie wpływa na jej wzrost. Te porady są idealne dla początkujących i nie tylko.

Szeflera to roślina pochodząca z krajów tropikalnych występujących m.in. w Tajwanie. Cieszy się popularnością w naszych domach, zwłaszcza dzięki oryginalnemu wyglądowi i niewielkim wymaganiom. Jednak kupując roślinę ze względu na  piękny wygląd, często nie mamy pojęcia o tym, jak o nią dbać i zaczynamy się nad tym zastanawiać dopiero wtedy, gdy zaczyna się coś nie tak dziać z naszą roślinką. Żeby uniknąć stresujących sytuacji, możemy uratować naszą roślinę przed wyrzuceniem jej. Podpowiadamy jak to zrobić. 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na głównej stronie Gazeta.pl

Poznaj najważniejsze zasady w pielęgnacji szeflery. Ta roślina tego nie lubi!

Szeflera lubi stale umiarkowane podlewanie, więc należy zadbać, by podłoże było zawsze lekko wilgotne. Jednak trzeba uważać, by nie dopuścić do przelania, gdyż roślina jest bardzo wrażliwa na przelanie, a w efekcie zacznie gubić liście i korzenie zaczną gnić. W okresie zimowym należy ograniczyć podlewanie, jednak nie należy dopuścić do przesuszenia. Stanowisko dla szeflery powinno być jasne lub półcieniste. Należy unikać bezpośredniego padania promieni słonecznych, gdyż może to poparzyć liście. Jeśli Twoja roślina stoi przy grzejniku, dobrze jest zraszać roślinę, by jej nie wysuszyć w okresie grzewczym. 

Dlaczego szeflera gubi liście? Czasem tak się zdarza... gdy dajemy za dużo "miłości"

Szeflera, choć lubi stale wilgotne podłoże, jest bardzo wrażliwa na przelanie. Dlatego, gdy roślina zaczyna gubić liście, należy sprawdzić, czy nie przelaliśmy naszej rośliny. Jeśli okaże się, że roślina jest przelana, musimy przede wszystkim zaprzestać podlewania oraz usunąć obumarłe gałązki. Jednak w przypadku gdy podłoże nadal nie wysycha, koniecznie trzeba będzie przesadzić roślinę, przy którym trzeba usunąć  zgniłe korzenie. 

Jak podeprzeć szeflerę? Stosuj te triki, a będzie cieszyć oko przez długi czas

Szeflera drzewkowata potrafi osiągać w domowych warunkach do 2 m. W ciągu roku roślina jest w stanie urosnąć nawet o 30 cm, więc dobrze jest tę roślinę zaopatrzyć o solidną podporę. Najlepiej sprawdzą się tyczki bambusowe.  Wsadzamy podporę w ziemi, w delikatnej odległości od łodygi, następnie przymocowujemy łodygę do tyczki. Kolejnym zabiegiem wspierającym jest dbanie o liście, czyli regularne oczyszczanie z kurzu przy pomocy lekko zwilżonej ściereczki, przy czym należy zachować szczególną ostrożność, gdyż liście szeflery są bardzo delikatne, więc dobrze trzymać liście od spodu. Warto również co jakiś czas nabłyszczać liście olejkiem neem, gdyż zapobiegnie to atakom szkodników.  

Więcej o: